Reklama

Górnictwo

Spada cena miedzi na londyńskiej giełdzie

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Miedź na LME w Londynie tanieje podczas środowej sesji. Na rynkach rosną obawy, że globalna gospodarka spowolni w wyniku wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami, a to może ograniczyć popyt na metale przemysłowe. W dostawach 3-miesięcznych miedź traci 0,3 proc. do 5.941,50 USD za tonę - informują maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź zniżkuje o 0,3 proc. do 2,6880 USD za funt.

"Obawy o globalną kondycję gospodarczą - w związku z napięciami handlowymi pomiędzy USA a Chinami - obciążają metale bazowe" - piszą w nocie analitycy Kotak Securities.

"Ceny metali mogą być pod presją w związku z globalną awersją do ryzyka, o czym świadczy spadek giełdowych indeksów na świecie i wzrost wartości amerykańskiego dolara" - dodają.

Analitycy zwracają uwagę na osłabienie w gospodarce Chin.

W piątek zostanie opublikowany wskaźnik PMI dla chińskiego sektora przetwórczego w maju, a na rynku oczekiwany jest spadek tego indeksu poniżej 50 pkt., które są granicą pomiędzy rozwojem a kurczeniem się sektora.

W takiej sytuacji chińskie władze mogą być zmuszone do mocniejszego wsparcia gospodarki poprzez silniejsze czynniki stymulujące wzrost.

"Gospodarka Chin pokaże w maju +szerokie+ osłabienie" - mówi Wan Qian, ekonomista Bloomberg Economics w Hongkongu.

"Na eksport i rynkowe nastroje w Chinach negatywnie wpływnął zarówno wzrost ceł, jak i wprowadzone ograniczenia dla firm technologicznych" - dodaje odnosząc się do działań USA w celu ograniczenia Huawei Technologies Co. i innym firmom technologicznym dostępu do amerykańskiej technologii.

Podczas poprzedniej sesji miedź na LME zyskała 5 USD do 5.960,00 USD/t.

jw/pap

Reklama

Komentarze

    Reklama