Reklama

Górnictwo

Sondaż: prawie połowa respondentów przeciwna stosowaniu się do postanowienia TSUE dot. Turowa

Fot. Wikimedia
Fot. Wikimedia

Prawie połowa respondentów jest zdania, że Polska strona nie powinna stosować się postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE po skardze Czech nakazującego czasowe wstrzymanie wydobycia kopalni w Turowie - wynika z sondażu United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej”, Dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl.

W sondażu zapytano, czy Polska strona powinna stosować się postanowienia TSUE po skardze Czech, nakazującego czasowe wstrzymanie wydobycia kopalni w Turowie. Zdecydowanie nie odpowiedziało 27,7 proc. respondentów, raczej nie - 19 proc. Oznacza to, że przeciwnych jest 46,7 proc. pytanych.

Blisko 39 proc. ankietowanych stwierdziło, że Polska powinna zastosować się do postanowienia TSUE (zdecydowanie tak - 19 proc., i 19,8 proc. - raczej tak). Niezdecydowanych było 14,5 proc.

Największe poparcie dla respektowania postanowienia TSUE wyrażali wyborcy KO (69 proc.) i Lewicy (65 proc.) a najmniejsze - PiS (15 proc.) i Konfederacji (14 proc.).

Reklama
Reklama

"Przeciwni są głównie mężczyźni ‒ w tej grupie zdecydowane zdanie ma co trzeci ankietowany. Ogółem za niepłaceniem Komisji Europejskiej po skardze Czechów jest niemal połowa panów. Sprzeciw rośnie także z wiekiem. W grupie najstarszych ankietowanych (ponad 70 lat) ‒ 63 proc. uważa, że Polska nie powinna płacić" - czytamy w środowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Sondaż United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej", Dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl wykonano w ubiegły piątek na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama