Reklama

Górnictwo

Soboń: Czesi prześlą projekt umowy ws. Turowa

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Potwierdzam, że Czesi przyślą projekt umowy międzyrządowej ws. Turowa. O ile wcześniej nie dojdzie do porozumienia gwarantującego wycofanie skargi głównej, sprawę będzie rozstrzygał TSUE - powiedział w poniedziałek wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.

Soboń, goszcząc w Programie 1 Polskiego Radia powiedział, że w sprawie Turowa "jest wiele dezinformacji i nieporozumień, także zwykłych szumów informacyjnych wynikających z innej perspektywy dla Czech a innej dla Polski".

Według wiceministra to, że obie strony sporu zawrą umowę międzyrządową jest pewne "od samego początku, od szczytu Rady Europejskiej, kiedy premier Mateusz Morawiecki powiedział że zmierzamy w kierunku porozumienia i podpisaliśmy protokół uzgodnień, który stanowił wytyczne dla rządu czeskiego i propozycję dla umowy".

Soboń przypomniał, że "o ile wcześniej nie dojdzie do porozumienia gwarantującego wycofanie skargi głównej, sprawę będzie rozstrzygał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE)".

image

 Reklama

"Potwierdzam, że w instrukcji rządowej strony czeskiej wniosek o sankcje został wpisany jako część taktyki, podobnie jak u nas wniosek o uwzględnienie nowych okoliczności i przejście do skargi głównej" - powiedział polityk.

Odpowiadając na pytanie o to, czy prawdą jest, iż dziś strona polska otrzyma od czeskiej propozycję dokumentu mającego doprowadzić do zakończenia sporu, Soboń powiedział: "potwierdzam, że Czesi przyślą projekt umowy międzyrządowej ws. Turowa".

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wydanej w maju decyzji nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie, czyli wydania wyroku.

Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

Źródło:PAP

Komentarze