Reklama

Górnictwo

Śląskie: nadal spada liczba górników z koronawirusem

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Ostatni tydzień był kolejnym z rzędu ze spadkiem ogólnej liczby górników zarażonych koronawirusem. W największych spółkach węglowych liczba zakażonych nadal systematycznie spadała; w mniejszych oscylowała wokół podobnych wartości pojedynczych zakażonych.

Obecnie - według poniedziałkowych danych spółek – z infekcjami SARS-CoV-2 walczy 80 górników, wobec 92 tydzień wcześniej. To ponad sześciokrotnie mniej, niż w połowie listopada ub. roku, kiedy chorych było 520 górników. Od tej pory liczba zakażonych wciąż stale maleje.

W kwarantannie jest obecnie łącznie 169 pracowników kopalń - ok. 10 osób mniej, niż przed tygodniem.

Wobec poniedziałku 28 grudnia spadek liczby zakażonych górników nastąpił w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) – o 10 osób, Polskiej Grupie Górniczej (PGG) o 2 osoby i Tauronie Wydobycie – o jedną osobę. Wzrost o jedną osobę odnotowano w Węglokoksie Kraj.

Reklama

Reklama

Obecnie z wirusem zmaga się 53 górników z PGG (wobec 55 przed tygodniem), 18 z JSW (wobec 28 tydzień temu), 4 ze spółki Tauron Wydobycie (tydzień temu 5) oraz 5 ze spółki Węglokoks Kraj, wobec 4 w miniony poniedziałek.

Najwięcej zakażonych jest w Polskiej Grupie Górniczej, gdzie od początku epidemii zachorowały 4434 osoby, a wyzdrowiały 4374. Kwarantanną jest objętych 99 pracowników wobec 105 tydzień wcześniej.

W ciągu tygodnia, od minionego poniedziałku, wśród pracowników PGG potwierdzono łącznie 34 nowe przypadki koronawirusa (tydzień wcześniej było ich 20), przybyło też 36 ozdrowieńców (wobec 19 tydzień wcześniej).

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie zakażeń było jak dotąd najwięcej w górnictwie węgla kamiennego, obecnie zakażonych jest 18 osób wobec 28 tydzień temu i 40 przed dwoma tygodniami. W ciągu minionego tygodnia ogólna liczba przypadków zachorowania wzrosła o 2 (tydzień wcześniej o 7), a 12 osób wyzdrowiało (tydzień wcześniej 19).

Łącznie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 4591 pracowników jastrzębskiej spółki, z których 4573 wyzdrowiały. Kwarantanną jest objętych 58 osób, wobec 65 tydzień temu.

W trzech kopalniach spółki Tauron Wydobycie z koronawirusem zmaga się - według poniedziałkowych danych - 4 pracowników wobec 5 przed tygodniem. Przez kwarantannę przeszło dotąd w sumie ok. 700 osób z około 6,5 tys. pracowników spółki - obecnie są w niej 2 osoby.

W firmie Węglokoks Kraj, do której należy bytomska kopalnia Bobrek, a gdzie na początku lata wyzdrowieli wszyscy z kilkuset zakażonych wiosną pracowników, w poniedziałek było 5 przypadków zakażenia SARS-CoV-2 (wobec 4 tydzień temu), a 10 górników było w kwarantannie (przed tygodniem 7).

Woj. śląskie jest regionem, gdzie w wartościach bezwzględnych zanotowano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem. Według danych resortu zdrowia w poniedziałek w regionie potwierdzono 282 nowe przypadki zakażenia, poinformowano też o śmierci kolejnej osoby chorej na COVID-19 (cierpiała ona także na inne schorzenia).

Z ostatnich dostępnych danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wynika, że w niedzielę w regionie zajętych było 1580 spośród 3573 łóżek dostępnych dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach I, II i III poziomu. W tej liczbie zajętych było 155 na 288 dostępnych łóżek respiratorowych.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama