Reklama

Górnictwo

Sasin: Z górnikami omawiamy jeszcze m. in. wzrosty płac i gwarancje zatrudnienia

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Finalizujemy rozmowy z górniczymi związkami zawodowymi w sprawie transformacji sektora, pozostały jeszcze do omówienia m.in. kwestie gwarancji zatrudnienia czy wzrostu płac w kolejnych latach - stwierdził we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

“Jesteśmy na finale rozmów ze związkami zawodowymi górniczymi. (...) Tych spotkań było w ostatnim czasie bardzo dużo, jutrzejsze spotkanie na pewno nie będzie finałową +kropką nad i+. Pozostały jeszcze do omówienia pewne sprawy dotyczące gwarancji zatrudnienia, czy oczekiwanego przez stronę społeczną zagwarantowania poziomu, a właściwie wzrostu płac w następnych latach. Tutaj się nieco różnimy” - powiedział Sasin w Radio Plus.

Wicepremier zaznaczył, że rząd przedstawił stronie społecznej, górniczym związkom zawodowym cały pakiet osłonowy dotyczący wcześniejszych świadczeń emerytalnych, odpraw i gwarancji, że ten proces będzie przebiegał w sposób “nie gwałtowny, pozwalający na to, że zdecydowana większość górników dopracuje do emerytury”.

“Zakładamy, że cały proces wygaszania górnictwa węgla kamiennego potrwa do 2049 roku, będzie skorelowany ze zmianami w sektorze energetycznym. (...) Musimy cały czas patrzeć na to, żeby poziom wydobycia odpowiadał zapotrzebowaniu ze strony energetyki” - stwierdził Sasin.

image

 Reklama

Negocjowana obecnie umowa społeczna ma kompleksowo regulować proces stopniowej likwidacji górnictwa węgla kamiennego w Polsce do 2049 roku, połączony z transformacją gospodarczą Górnego Śląska. Uzgadniany od kilku miesięcy dokument będzie rozwinięciem i uszczegółowieniem porozumienia, zawartego przez związki zawodowe z przedstawicielami rządu 25 września 2020 r. w Katowicach.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama