• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

Rosja zamierza podwoić eksport węgla do Chin

Fot. Train Photos/Flickr.com

Rosja istotnie zwiększy dostawy węgla do Chin - poinformował przedstawiciel rządu w Moskwie. Po sektorach naftowym i gazowym, to kolejny segment energetyki, w którym następuje zbliżenie pomiędzy obydwoma krajami.

Dyrektor Departamentu Współpracy Gospodarczej z Zagranicą i Rozwoju Rynku Paliw w rosyjskim ministerstwie energetyki poinformował, że projekt nowej umowy obejmuje zwiększenie eksportu do poziomu 100 mln ton rocznie.

W końcówce ubiegłego roku informowano, że w 2021 r. Rosja dostarczyła Państwu Środka około. 52 mln ton węgla. Dane za dziesięć miesięcy ubiegłego roku wskazują, że chińskie wydobycie sięgnęło poziomu 3,3 mld ton, co oznacza wzrost o 4% r/r.

Czytaj też

Tylko od lipca 2021 r. Państwo Środka zatwierdziło rozbudowę 153 kopalń, co w czwartym kwartale może przełożyć się na wzrost produkcji o ok. 55 mln t. Walka z niedoborami energii spowodowała również wprowadzenie przez rząd centralny zakazu zamykania kopalń bez uzyskania specjalnego zezwolenia. Do wznowienia pracy (w miarę możliwości) zobligowano również zakłady, które były nieczynne.

Prezydent Xi Jinping zapowiedział na początku tego roku, że Chiny zaczną ograniczać zużycie węgla od 2026 r. Węgiel zabezpiecza obecnie około 60% zapotrzebowania kraju na energię elektryczną.

Komentarze