Reklama

Górnictwo

„Przemiany na Śląsku są dużym wyzwaniem” [RELACJA Z COP24]

Fot.: Energetyka24.com
Fot.: Energetyka24.com

W dyskusji dotyczącej wdrażania deklaracji śląskiej o sprawiedliwej transformacji regionu zorganizowanej przez PKEE wzięli udział przedstawiciele polskiego sektora energetycznego, oraz związków zawodowych z Polski i Europy.

O tym, że transformacja Śląska jest potężnym wyzwaniem dla regionu mówił Kazimierz Szynol z PKEE. Jego zdaniem Polska musi utrzymać konsumpcję węgla z uwagi na duże znaczenie tego surowca dla społeczeństwa na Śląsku. Jego zdaniem energia elektryczna będzie w Polsce wytwarzana dzięki spalaniu węgla jeszcze przez przynajmniej 30 lat.

Jednocześnie jego zdaniem nie można już zwlekać z wdrażaniem przemian i trzeba przejść od dyskutowania do działania. Przemiana regionu powinna, zdaniem Szynola, odbywać się przy ścisłej współpracy państwa z samorządem, lokalnymi społecznościami i związkami zawodowymi.

O dużym znaczeniu związków zawodowych w implementacji deklaracji śląskiej wspominali również Grzegorz Trefon z FZZ/Kadra oraz Benjamin Denis z Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. Ich zdaniem przemiana regionu nie może się odbywać bez aktywnego udziału związków zawodowych. Ich rola w procesie przemian miałaby polegać na ochronie pracowników przed skutkami transformacji gospodarczej.

Reklama

Komentarze

    Reklama