• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

Premier w Katowicach: potrzebujemy nowoczesnego górnictwa

Fot.:KPRM
Fot.:KPRM

Polska potrzebuje nowoczesnego górnictwa i nowoczesnego przemysłu maszyn górniczych, jaki tutaj macie na górnym Śląsku; chcemy je modernizować, bo dzięki temu Polacy mogą zarabiać więcej - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas niedzielnego spotkania z mieszkańcami Katowic.

"Polska produkuje cały czas jeszcze ok. 10 proc. produkcji stali Europy - (przemysł hutniczy) może być nowoczesny, możemy mieć nowoczesne hutnictwo. (Polska) bardzo potrzebuje nowoczesnego górnictwa, bardzo potrzebuje nowoczesnego przemysłu maszyn górniczych, jaki tutaj macie na górnym Śląsku" - zaznaczył Morawiecki.

Premier przypomniał, że Polska znajduje się na 3. i 4. miejscu na świecie pod względem produkcji maszyn górniczych. "Mamy szansę osiągnąć podium w sprzedaży, w nowoczesności. Coraz więcej elektroniki, coraz więcej informatyki w tych maszynach. To jest to, o co nam chodzi. To jest to, co wychodzi tu z Gliwic, z Zabrza, z Sosnowca. Wasze firmy tworzą nowe rozwiązania, które są sprzedawane na całym świecie. To naprawdę znakomite osiągnięcie" - ocenił Morawiecki.

Premier odniósł się do swojej wizyty w Centrali Ratownictwa Górniczego. "Chcemy we wszystkich możliwych obszarach, również w górnictwie, również w hutnictwie, w tych ciężkich przemysłach, chcemy się modernizować, chcemy się unowocześniać, bo dzięki temu Polacy mogą w końcu zacząć zarabiać więcej" - podkreślił.

Zdaniem Morawieckiego, w czasach rządów PiS nastąpił przyrost wynagrodzeń. "My wdrożyliśmy minimalne wynagrodzenia, godzinowe stawki minimalne płac. Ale właśnie tego Polacy przede wszystkim chcą. O to krzyczeli w czasie poprzednich 25 lat: rodzina, praca, płace i mieszkanie. I tymi rzeczami się zajęliśmy" - podkreślił.

ML/PAP

Komentarze