Reklama

Górnictwo

Polsko-czeskie negocjacje w sprawie KWB Turów

Fot. MKiŚ
Fot. MKiŚ

Po obu stronach granicy mamy kopalnie i stąd zrozumienie dla ich oddziaływania na społeczność lokalną jest po naszej stronie pełne i gwarantowane – powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, podczas konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie czeskiego rządu 17 czerwca br., w ramach polsko-czeskich negocjacji w sprawie KWB Turów.

W trwających w Pradze negocjacjach uczestniczą wicepremier Jacek Sasin, ministrowie Michał Kurtyka, Konrad Szymański, wiceministrowie Adam Guibourge-Czetwertyński, Paweł Jabłoński i Artur Soboń.

Reklama
Reklama

Wizyta rozpoczęła się od spotkania bilateralnego polskiej delegacji z ministrem środowiska Czech Richardem Brabecem. Strony przedstawiły na nim swoje stanowiska. Następnie minister Michał Kurtyka, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz przedstawiciele czeskiego rządu wzięli udział w konferencji prasowej.

"Dzielimy konieczność znalezienia rozwiązania sporu polubownie, dwustronnie, długoterminowo i bez zaangażowania instytucji unijnych. Widzimy możliwość znalezienia porozumienia w kwestiach najważniejszych dla strony czeskiej" – powiedział minister Michał Kurtyka. 

"Musimy pogodzić obie perspektywy i interesy dwóch państw. Co jest naturalne, każde z nich swój interes stawia na czele. Dla nas najważniejsze są potrzeby ludzi. Stąd cały program transformacji polskiego górnictwa konstruujemy wokół pryncypium sprawiedliwej transformacji, zapewniającej z jednej strony realizację interesów środowiskowych a z drugiej społecznych" – dodał.

"Rozmowy do których dziś przystępujemy będą na pewno trudne, ale jest w nas ogromna wola porozumienia. Na to porozumienie czekają nie tylko Dolnoślązacy, Polacy, mieszkańcy Kraju Libereckiego, Czesi, ale też bardzo uważnie przypatruje nam się cała Europa" – powiedział Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski. (MKiŚ)

Reklama

Komentarze

    Reklama