Reklama

Górnictwo

PMM o ratownikach górniczych: bez nich nie byłoby tak profesjonalnego górnictwa

Fot.: CSRG w Bytomiu
Fot.: CSRG w Bytomiu

Bez pracy i umiejętności ratowników górniczych nie byłoby tak profesjonalnego górnictwa w Polsce – powiedział w środę podczas wizyty w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego (CSRG) w Bytomiu premier Mateusz Morawiecki.

Premier, który od rana gości w woj. śląskim, wizytę w Bytomiu rozpoczął od złożenia wieńca pod pomnikiem poległych ratowników przy CSRG. Wziął też udział w uroczystości wręczenia nagród zwycięzcom zakończonych w środę Centralnych Zawodów Ratownictwa Górniczego, nad którymi sprawował patronat.

"Spotykałem się z ratownikami w dramatycznych okolicznościach, np. podczas akcji ratowniczej na Zofiówce. Pamiętam te rozmowy ze zmęczonymi po akcji, umorusanymi ratownikami, którzy powinni chcieć tylko odpoczynku, a każdy rwał się z powrotem, żeby iść, wracać z pomocą swoim kolegom, którzy zostali na dole" - powiedział premier Morawiecki.

"Wasze bohaterstwo w czasach pokoju jest wyjątkowe" - dodał, łącząc je z "arcypolską" - jak ocenił - bezinteresownością. "Nie byłoby polskiego górnictwa w takim kształcie, tak profesjonalnego, gdyby nie ratownictwo, gdyby nie wasze wspaniałe bohaterstwo. Dziękuję, że łączycie wielką odporność psychiczną z fizyczną i zastosowania najnowszych rozwiązań technologicznych" – powiedział premier.

Minister rodziny pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa wspomniała w emocjonalnym wystąpieniu, jak jako mała dziewczynka czekała z mamą pod kopalnią na tatę górnika po wypadku w kopalni. "Wywieźliście go żywego, jeszcze długo był z nami. W imieniu wszystkich małych dziewczynek, którym łzy kapią z oczu, którym mówicie: nie martw się, przywieziemy ci tatę, dziękuję. Szczęść Boże ratownikom i całej braci górniczej" - powiedziała minister.

Komentarze