Reklama

Górnictwo

PGE organizuje debatę o wspólnej przyszłości regionów górniczych w trójstyku granic

Fot. Wikimedia
Fot. Wikimedia

W piątek w Bogatyni na Dolnym Śląsku odbędzie się debata „Wspólna przyszłość regionów górniczych położonych w trójstyku granic PL-CZ-DE. Gospodarka, Społeczeństwo, Środowisko” , organizowana z inicjatywy PGE Polskiej Grupy Energetycznej - podano w komunikacie PGE.

O perspektywach dla samorządów i lokalnych mieszkańców, a także potencjale współpracy regionów w tych procesach, będą rozmawiali uczestnicy debaty organizowanej przez PGE Polską Grupę Energetyczną: „Wspólna przyszłość regionów górniczych położonych w trójstyku granic PL-CZ-DE. Gospodarka, Społeczeństwo, Środowisko”.

Jak podano w przesłanym przez PGE komunikacie, jej uczestnicy będą rozmawiać o wspólnych wyzwaniach, jakie czekają samorządy i lokalne społeczności tych regionów w obliczu transformacji energetycznej. Uczestnicy debaty wezmą udział w dwóch panelach - pierwszym, poświęconym transgranicznej współpracy gospodarczo-środowiskowej, oraz drugim, omawiającym temat zagospodarowania kapitału ludzkiego w regionie przechodzącym transformację.

„Transformacja energetyczna i związane z nią zakończenie eksploatacji kopalni węgla brunatnego rodzi kolejne pytania, dotyczące przyszłości obszaru położonego u styku granic Polski, Czech i Niemiec. Region, w ogromnej mierze związany z przemysłem wydobywczym, staje w obliczu ogromnych wyzwań społeczno-gospodarczych. Tym bardziej, że w bliskim otoczeniu Turowa funkcjonuje 9 kopalni odkrywkowych węgla brunatnego - 5 na terenie Czech i 4 w Niemczech” - czytamy w komunikacie PGE.

„Transformacja energetyczna w sposób szczególny wpłynie na życie dziesiątek tysięcy osób - pracowników przemysłu wydobywczego oraz energetyki węglowej, ich rodzin i mieszkańców regionu. Wierzymy, że ze wsparciem lokalnych samorządów uda się zbudować platformę współpracy i stworzyć ponadnarodowe rozwiązania w obszarze gospodarczym, społecznym i środowiskowym. Od tego zależy wspólna przyszłość dla regionu trójstyku granic” - mówi cytowany w komunikacie prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.

Debata odbędzie się w Bogatyńskim Ośrodku Kultury. Wezmą w niej udział samorządowcy i eksperci z dziedziny energetyki z Polski, Czech i Niemiec.

Reklama
Reklama

„Społeczności zamieszkujące region trójstyku granic, związane ze sobą wyjątkową wspólnotą doświadczeń, powinny odegrać kluczową rolę w jego transformacji. Jesteśmy przekonani, że rolą samorządowców, jako bezpośrednich przedstawicieli lokalnej społeczności, jest odpowiedzialne budowanie przyszłości dla nich oraz otoczenia, w którym żyją i pracują. Udział w zbliżającej się debacie jest ważnym krokiem w kierunku sprawiedliwej transformacji dla mieszkańców i lokalnej gospodarki” – powiedział Piotr Roman, prezydent Bolesławca i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Nysa.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama