• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

Miedź zyskuje na giełdzie w Szanghaju

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Miedź na giełdzie metali w Szanghaju drożeje podobnie jak inne metale bazowe. Metal zyskuje 1,2 proc. do 69.990 juanów za tonę - informują maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź drożeje o 0,59 proc. do 4,3775 USD za funt.

Ceny miedzi powiększają wzrosty po piątkowych komentarzach prezesa Fed Jerome'a Powella, który wskazał, że Rezerwa Federalna może zacząć ograniczać skalę skupu aktywów w bieżącym roku, ale dodał, że moment rozpoczęcia taperingu oraz jego tempo nie będą sygnalizowały bezpośrednio terminu rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych.

To uspokoiło obawy rynków o nieuchronne ograniczenie bodźców stymulacyjnych w USA. Graczom zasygnalizowano bowiem, że wsparcie polityki monetarnej dla gospodarki USA z czasów pandemii będzie wycofywane ostrożnie i stopniowo.

Tymczasem spada ryzyko akcji strajkowej w kopalni miedzi El Teniente i zakładzie Caletones, należących do koncernu Codelco.

Władzom Codelco udało się osiągnąć porozumienie dot. płac ze związkowcami z tych zakładów - na 3 lata.

Kopalnia El Teniente to największy zakład Codelco w Chile, a Caletones to huta zarządzana przez Teniente.

Chińskie władze zamierzają tymczasem 1 września wystawić na sprzedaż trzecią partię metali przemysłowych ze swoich rezerw państwowych.

Narodowa Administracja Żywności i Rezerw Strategicznych sprzeda 70 tys. ton aluminium, 50 tys. ton cynku i 30 tys. ton miedzi, podobnie jak podczas dwóch poprzednich aukcji, które odbyły się w lipcu.

Chińska administracja rezerw sprzedała do tej pory łącznie 270 tys. ton tych trzech metali.

W poniedziałek nie ma handlu na giełdzie metali LME w Londynie z powodu święta.

Na zakończenie poprzedniej sesji na LME miedź zdrożała o 110 USD do 9.410,00 USD za tonę.

Reklama
Reklama

Źródło:
PAP

Komentarze