• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

Miedź na LME zwiększa zyski po poprawie perspektyw popytu i możliwych strajkach

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Notowania miedzi na giełdzie LME w Londynie rosną już kolejną sesję w tym tygodniu. To reakcja na poprawę perspektyw globalnego popytu po sygnałach o ożywieniu w światowej gospodarce.

Rośnie do tego ryzyko strajku w chilijskiej kopalni miedzi. Miedź w kontraktach 3-miesięcznych jest wyceniana wyżej o 0,5 proc. - po 6.706,50 USD za tonę - podają maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź zyskuje 0,35 proc. do 3,0430 USD za funt.

Inwestorzy są optymistami po środowych danych PMI z Chin, które wskazały na poprawę w sektorze przemysłowym we IX, co sugeruje, że ożywienie gospodarcze w tym kraju pozostaje solidne.

PMI w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł we IX 53,0 pkt. - podano w środę w wyliczeniach Caixin Media i Markit Economics. Z kolei według danych statystyków i Federacji Logistyki PMI w przemyśle we IX wyniósł 51,5 pkt.

Dobre dane napłynęły też z USA - indeks aktywności sektora wytwórczego(PMI)w rejonie Chicago wzrósł we wrześniu do 62,4 pkt. z 51,2 pkt. w poprzednim miesiącu - podał MNI, dostawca danych.

To najwyższy poziom tego wskaźnika od końca 2018 r.

Tymczasem w kopalni miedzi Escondida w Chile możliwa jest akcja protestacyjna, co może zakłócić produkcję miedzi w tym największym na świecie "zakładzie miedziowym" i wpłynąć na wzrost cen metalu.

Na zakończenie poprzedniej sesji cena miedzi na LME wzrosła o 93 USD do 6.672,00 USD za tonę.

Metal zaliczył wrzesień jako już 4. z kolei miesiąc ze zwyżką notowań - cena metalu wzrosła o 0,1 proc. To najdłuższe takie pasmo wzrostu cen miedzi od 2011 r.

Źródło:
PAP

Komentarze