Reklama

Górnictwo

Miedź na giełdzie w Szanghaju i Nowym Jorku drożeje

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Miedź na giełdzie metali w Szanghaju drożeje i może zaliczyć najlepsze zakończenie tygodnia od połowy marca. Notowania metalu wspierają informacje, że USA i Chiny będą honorować warunki wstępnego porozumienia handlowego zawartego w styczniu 2020 r. Miedź w Szanghaju jest wyceniana wyżej o 0,7 proc. - po 43.420 juanów za tonę - podają maklerzy.

To najlepszy tydzień dla cen miedzi w Szanghaju od 13 marca.

Na Comex w Nowym Jorku miedź zwyżkuje o 1,2 proc. do 2,4085 USD za funt. Od początku tego tygodnia metal na Comex zdrożał już o 4,3 proc.

USA i Chiny zobowiązały się do dotrzymania warunków umowy handlowej zawartej jeszcze przed wybuchem globalnej pandemii koronawirusa.

Wicepremier Chin Liu He odbył w piątek rozmowę telefoniczną z przedstawicielem handlowym USA Robertem Lighthizerem i sekretarzem skarbu USA Stevenem Mnuchinem - podano w komunikacie chińskiego Ministerstwa Handlu.

Czołowi negocjatorzy handlowi ze Stanów Zjednoczonych i Chin obiecali, że stworzą korzystne warunki do realizacji dwustronnego porozumienia handlowego i będą współpracować w dziedzinie gospodarki i zdrowia publicznego.

Strona amerykańska wskazała, że poczyniono znaczące postępy, aby transakcja handlowa zakończyła się sukcesem, a obie strony spodziewają się wypełnienia wzajemnych zobowiązań, przewidzianych w umowie.

To uspokoiło inwestorów, którzy obawiali się zaostrzenia relacji handlowych pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem z powodu sporu o pochodzenie koronawirusa.

Notowania metali w tym tygodniu wspierają też m.in. informacje o stopniowym otwieraniu kolejnych gospodarek na świecie po kilkutygodniowym okresie ich zablokowania w czasie walki z epidemią koronawiusa.

Do tego gracze rynkowi liczą na poprawę popytu na miedź w Chinach, które uruchomią nowe projekty infrastrukturalne.

"W Chinach istnieje zdrowy popyt na przetworzoną miedź i ogólnie produkty miedziowe" - mówi Helen Lau, ekonomistka Argonaut Securities.

"To jeszcze ma wsparcie ze strony władz, które chcą ożywić konsumpcję i poprawić infrastrukturę" - dodaje.

W piątek w Londynie nie ma handlu na LME - dziś święto May Day.

Na zakończenie poprzedniej sesji cena miedzi na LME wzrosła o 76 USD, czyli 1,5 proc., do 5.274,00 USD za tonę. Była to już 4. z kolei sesja ze zwyżką notowań tego metalu.

Źródło:PAP

Komentarze