Reklama

Górnictwo

Kowalski dla E24: Nie wyobrażam sobie wdrożenia decyzji TSUE dot. Turowa

Fot. MAP
Fot. MAP

„Nie potrafię sobie wyobrazić wdrożenia przedmiotowej decyzji do obrotu prawnego w Polsce. Przecież PGE GiEK S.A. jako podmiot prawa prywatnego nabył prawa wynikające z udzielonych koncesji” - mówi poseł Janusz Kowalski

"Postanowienie TSUE dot. wstrzymania wydobycia węgla na terenie kopalni Turów jest skandaliczne. Elektrownia Turów to blisko 2 MW mocy zainstalowanej, prawie 8% krajowej produkcji energii elektrycznej. Zespół kopalni i elektrowni w Turowie to około 4,5 tysiąca pracowników. Jakie interesy trybunał zważył dochodząc do takiego wyniku? Niezależnie od ważenia interesów bezpieczeństwo energetyczne Polski, jak i innych państw członkowskich, to kwestia ich suwerenności. TSUE po raz kolejny wykracza poza zakres swojej kognicji określonej traktami" - mówi Kowalski.

"Mając na uwadze powyższe, lecz przede wszystkim Konstytucyjną zasadę ochrony praw nabytych nie potrafię sobie wyobrazić wdrożenia przedmiotowej decyzji do obrotu prawnego w Polsce. Przecież PGE GiEK S.A. jako podmiot prawa prywatnego nabył prawa wynikające z udzielonych koncesji. PGE GiEK S.A. jednocześnie nie jest stroną sprawy przed TSUE. Na dzień dzisiejszy w sytuacji prawnej PGE GiEK S.A. nic się nie zmieniło" - podkreśla polityk Solidarnej Polski.

"Konstytucja RP jest najwyższym źródłem prawa w Polsce i zasady z niej wynikające muszą być respektowane" - dodaje.

image

 Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama