Reklama

Górnictwo

Kolejne zakażenia w kopalniach

Fot. Robur Zwyciezca / Flickr
Fot. Robur Zwyciezca / Flickr

Wtorek jest szóstym z kolei dniem, kiedy zmalała liczba zakażonych koronawirusem pracowników śląskich kopalń - wynika z danych spółek węglowych. Obecnie z infekcją SARS-CoV-2 zmaga się łącznie 1061 górników - 37 mniej niż dzień wcześniej. Przybyły 23 nowe zakażenia oraz 60 ozdrowieńców.

We wtorek Polska Grupa Górnicza (PGG) poinformowała o 20 nowych przypadkach zakażenia wśród pracowników, a Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) o trzech. Nie przybyło zakażeń w prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. W kopalniach PGG za ozdrowieńców uznano kolejnych 42 górników, w Silesii 14, a w JSW czterech.

Jak wynika z przekazanych we wtorek PAP statystyk, z wirusem SARS-CoV-2 zmaga się obecnie 830 pracowników Polskiej Grupy Górniczej, 138 górników z kopalni Silesia i 93 pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Obecnie - jak podała PGG - w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej, gdzie w ostatnich dniach przybyło najwięcej ozdrowieńców, zakażonych jest łącznie 340 osób, w kopalni Chwałowice w Rybniku 248, a w kopalni Marcel w Radlinie 30. 

Od blisko półtora tygodnia Ruda Śląska, Rybnik i powiat rybnicki, a także powiat wodzisławski, gdzie znajduje się kopalnia Marcel, oraz powiat pszczyński, są objęte tzw. czerwoną strefą epidemiczną. Oznacza to wprowadzenie dodatkowych obostrzeń, m.in. obowiązku noszenia maseczek także na zewnętrz. Od minionego piątku w czerwonej strefie znajduje się także Jastrzębie-Zdrój, gdzie mieści się siedziba JSW.

Ogółem w Polskiej Grupie Górniczej od początku epidemii zakażonych zostało 3112 pracowników, z których 2282 (73,3 proc.) wyzdrowiało. 1039 górników z PGG nadal jest w kwarantannie. 

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej od początku epidemii koronawirusem zaraziło się łącznie 4108 osób, a wyzdrowiało 4015 (97,7 proc.). W kwarantannie jest 41 pracowników. Od poniedziałku przybyły trzy nowe zakażenia - dwa w jastrzębskiej kopalni Zofiówka, jedno w sąsiedniej kopalni Borynia.

W prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach do wtorku zanotowano 298 przypadków infekcji SARS-CoV-2 - od poniedziałku nie przybyło nowych zakażeń. Wyzdrowiało 160 osób (53,7 proc.) - od poniedziałku przybyło 14 ozdrowieńców, a nadal choruje 138 osób. 36 pracowników zakładu przebywa w kwarantannie. Po przerwie kopalnia Silesia częściowo wznowiła już wydobycie węgla - uruchomiono jedną ścianę wydobywczą, pracują dwa przodki. Druga ściana na razie nie została uruchomiona z powodu niepełnej obsady pracowników. 

Łącznie, według wtorkowych danych spółek węglowych, od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 8 tys. 108 górników z PGG, JSW, spółki Węglokoks Kraj (gdzie wszyscy już wyzdrowieli) oraz prywatnej kopalni Silesia. Dotąd wyzdrowiało 7 tys. 47 pracowników kopalń, czyli 86,9 proc. wszystkich zakażonych. 

Według najnowszych danych sanepidu, w woj. śląskim – gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń – koronawirusa wykryto u 18 tys. 959 osób (we wtorek poinformowano o 85 nowych przypadkach zakażenia w regionie, nie tylko wśród górników), z których 443 zmarły - we wtorek podano informację o śmierci kolejnych 8 mieszkańców woj. śląskiego, chorych na COVID-19. 84,7 proc. wszystkich zakażonych (16 tys. 60 osób) wyzdrowiało. W szpitalach regionu leczonych jest 275 osób z koronawirusem lub jego podejrzeniem.

W ostatnich dniach śląski sanepid rozpoczął w regionie akcję informacyjno-edukacyjną pod nazwą "Koronawirus. Przestrzegaj podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny". Przygotowano specjalną ulotkę w formie "mandatu zaufania", gdzie oprócz informacji dotyczących m.in. obowiązku zasłaniania ust i nosa w miejscach użyteczności publicznej oraz zachowania dystansu, znalazło się miejsce na wpisanie kwoty symbolicznego "mandatu". "Na ile wyceniasz zdrowie swoje i innych?" - napisano w edukacyjnym formularzu.(PAP)

Źródło:PAP

Komentarze