Reklama

Górnictwo

JSW będzie posługiwać się trójwymiarowymi modelami złóż węgla

Fot.: JSW
Fot.: JSW

W końcu tego roku Jastrzębska Spółka Węglowa będzie dysponowała pierwszym trójwymiarowym modelem złoża węgla, sporządzonym m.in. dzięki laserowym pomiarom. W ostatnim czasie spółka wydała prawie 2 mln zł na nowoczesne urządzenia pomiarowe i planuje kolejne takie zakupy, za 2,5 mln zł.

"Prowadzony w spółce proces cyfryzacji i informatyzacji ciągu produkcyjnego wiąże się wprost z doposażeniem działów mierniczo-geologicznych w nowy sprzęt" - wyjaśnił w piątek wiceprezes JSW ds. strategii i rozwoju Artur Dyczko, tłumacząc ostatnie i planowane zakupy specjalnych, ręcznych i stacjonarnych, skanerów, dających możliwość odwzorowania otoczenia w 3D.

W kopalniach JSW wyrobiska znajdują się na znacznych głębokościach, a gabaryty podziemnych chodników i zagrożenia naturalne ograniczają wykorzystanie tradycyjnych urządzeń pomiarowych. Zdaniem geodetów, w niedługim czasie tradycyjna dokumentacja 2D zostanie zastąpiona dokumentacją trójwymiarową, która może być przygotowana szybciej i bardziej precyzyjnie, bez przerywania pracy w badanym rejonie.

Jak powiedział wiceprezes, w zarządzaniu kopalnią faza przygotowania produkcji, której ważną częścią są prace mierniczo-geologiczne, ma kluczowe znaczenie dla racjonalności i trafności późniejszej eksploatacji węgla. "Chodzi o zebranie niezbędnych informacji o charakterze wybieranego złoża, a zwłaszcza czynnikach ograniczających prowadzenie eksploatacji" - tłumaczył Dyczko.

Do modelowania złoża 3D w kopalniach JSW w ostatnim czasie wykorzystano ręczne skanery laserowe. To niewielkie, ważące poniżej 1 kg, mobilne urządzenia pozwalające na wykonanie skanu danej przestrzeni w ruchu. Efektem jest odwzorowanie otoczenia w 3D. Skaner współpracuje z tabletem, na którym na bieżąco można obserwować postęp skanowania. Pomiar odbywa się szybko i ma stosunkowo daleki zasięg.

Takie ręczne skanery - jak zapewniają przedstawiciele JSW - znacząco usprawniają i przyspieszają sporządzanie dokumentacji mierniczo-geologicznej. Ponadto mogą być wykorzystywane w miejscach z ograniczonym dostępem, gdzie występują np. opady stropu, czy w wyrobiskach z przestrzenią zawałową - czyni to pracę geodetów górniczych bezpieczniejszą. Skaner może też być stosowany na powierzchni, m.in. do pomiarów objętości hałd węgla, urobku oraz inwentaryzacji obiektów.

Kolejnym etapem projektu wdrożenia pomiarów 3D w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej będzie niebawem zakup skanerów stacjonarnych. Do tej pory spółka wydała na na zakup nowoczesnych urządzeń pomiarowych prawie 2 mln zł, a w niedalekiej przyszłości zamierza wydać na tego typu sprzęt kolejne 2,5 mln zł. Pełny pierwszy model 3D złoża w JSW ma być gotowy pod koniec tego roku.

ML/PAP

  • JSW

Komentarze