• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

Hołownia: kolejne rządy próbują nieudolnie kupić górników, zamiast rozwiązywać realne problemy

Fot. Facebook/Szymon Hołownia
Fot. Facebook/Szymon Hołownia

Kolejne rządy opowiadają im bzdury, mówiąc, że nic się nie zmieni, a musi się zmienić przez zmiany klimatyczne. Rozmawiamy z górnikami i wiemy, że musimy chronić ich, ale nie kopalnie” – napisał w AMA (Ask Me Anything – przyp.red.) na portalu wykop.pl Szymon Hołownia, dziennikarz i kandydat na prezydenta.

Kandydat na prezydenta przekonywał, że górnicy są oszukiwani przez kolejne rządy. "Górnicy są jedną z najbardziej oszukiwanych grup zawodowych. Kolejne rządy opowiadają im bzdury, jak będzie wyglądać ich sytuacja, mówiąc, że nic się nie zmieni, a musi się zmienić przez zmiany klimatyczne. Rozmawiamy z górnikami i wiemy, że musimy chronić ich, ale nie kopalnie" – napisał Szymon Hołownia.

"Musimy zakończyć wydobycie węgla do 2040, a w 2050 większość naszej energii musi pochodzić ze źródeł odnawialnych. Poczucie uprzywilejowania górników bierze się właśnie stąd, że kolejne rządy próbują ich nieudolnie kupić, zamiast rozwiązywać realne problemy" – dodał.

Środowisko związków górniczych miało organizować strajk pod koniec lutego w Warszawie. Górnicy chcieli podwyżek o dodatkowych przywilejów. Jednak po negocjacjach w których uczestniczył wicepremier Jacek Sasin strajk został odwołany.  

Dużym ciosem dla branży była też epidemia koronawirusa, która spowodowała załamanie popytu na energię. Wiele kopalń zostało również tymczasowo zamkniętych w związku z rozprzestrzenianiem się Covid-19 wśród górników.

Komentarze