Reklama

Górnictwo

Giełda: Słaby dolar wspiera miedź

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Notowania miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną w reakcji na słabszy kurs amerykańskiego dolara, co zachęca inwestorów do zakupu m.in. metali bazowych wycenianych w tej walucie. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych zyskuje 0,4 proc. wobec 7.860,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź zwyżkuje o 0,68 proc. do 3,5795 USD za funt.

Dolar USA jest obecnie wyceniany najniżej od 2018 r., a to dla graczy rynkowych stanowi zachętę do zakupu surowców wycenianych w USD.

Inwestorzy śledzą tymczasem to, co dzieje się w USA wokół pakietu stymulacyjnego dla gospodarki.

Przywódca republikańskiej większości w Senacie USA Mitch McConnell zablokował we wtorek starania, by jednogłośnie zatwierdzić ustawę Izby Reprezentantów o wsparciu w czasie pandemii kwotą 2.000 USD Amerykanów o niskich zarobkach.

O podwyższenie kwoty z ustalonych wcześniej 600 USD do 2.000 USD dla każdej osoby, która zarabia poniżej 75.000 USD rocznie, zabiegał przywódca demokratycznej mniejszości w wyższej izbie Kongresu, Chuck Schumer.

Wcześniej za taką kwotą - 2.000 USD - optował prezydent Donald Trump.

image

 

W poniedziałek ustawę w tej sprawie uchwaliła kontrolowana przez Demokratów Izba Reprezentantów.

Analitycy wskazują, że zablokowanie ustawy przez McConnella nie wyklucza poparcia Senatu USA dla zwiększenia bodźców dla gospodarki, ale to czyni ścieżkę przyjęcia ustawy bardziej skomplikowaną i zwiększy niepewność na rynkach.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME zyskała 72 USD do 7.860,00 USD za tonę.

18 grudnia miedź na LME była wyceniana po 7.985 USD za tonę - najwyżej od lutego 2013 r.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama