Czechy: atak hakerów na kopalnie węgla. Przerwano wydobycie

23 grudnia 2019, 21:52
coal-1626368_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Firma Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie (OKD) została w nocy z niedzieli na poniedziałek zaatakowana przez hakerów. Ze względów bezpieczeństwa w poniedziałek przerwano wydobycie we wszystkich kopalniach węgla OKD – poinformował rzecznik firmy Ivo Czelechovsky.

Według rzecznika atak hakerski zniszczył funkcjonalność sieci i wszystkich serwerów OKD. Przed południem do Karwiny, gdzie mieści się siedziba spółki, przyjechali eksperci z Narodowego Urzędu Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informatycznego (NUKiB). „Pracujemy nad zniszczeniem wirusa i ponownym uruchomieniu sieci” – powiedział Czelechovsky.

Minister przemysłu i handlu Karel Havliczek stwierdził, że okoliczności ataku hakerskiego wyjaśnia także policja. Rzecznik NUKiB Radek Holy powiedział, że eksperci przygotowują analizę, z której wnioski zostaną przekazane bezpośrednio do OKD. Nie sposób przewidzieć, kiedy firma górnicza będzie mogła wznowić wydobycie.

Agencja CTK przypomniała, że w grudniu br. wirus zaatakował system komputerowy szpitala w Beneszovie w środkowych Czechach. System działa w minimalnym zakresie, ale nie można było uruchomić urządzeń i wstrzymano planowane operacje. Szpital ma podjąć pracę w pełnym wymiarze w styczniu 2020 r.

OKD jest jedynym producentem węgla kamiennego w Czechach. Eksploatuje cztery kopalnie w regionie Karwiny: CzSA, CzSM – Północ i Południe oraz Darków. Wydobycie węgla kamiennego jest sukcesywnie ograniczane. W listopadzie zakończono wydobycie w kopalni Łazy w Orłowej na Zaolziu.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
▄IT Anonymouse▀
wtorek, 24 grudnia 2019, 23:42

Wyjaśnię w skrócie jak to jest dla laików. W kopalniach pracuje wiele systemów komputerowych; Najważniejsze to System ogólnozakładowy (kadry, zatrudnienie, dział płac, urlopy,dniówki itp) System Dyspozytorski który obejmuje system bezpieczeństwa metanowo-pożarowego, system technologiczny (praca urządzeń dołowych sterowania kombajnami i taśmami, itp) Nadzór i praca rozdzielni oraz system łączności kopalnianej (centrala telefoniczna) poza tymi systemami funkcjonują równoległe systemy komputerowe pracujące w zakładzie przeróbczym węgla (pomiary, sterowanie procesem wydobycia przerobu węgla) Z informacji wynika że zainfekowany został System Ogólnozakładowy. System Dyspozytorski bowiem jest oparty na wewnętrznej sieci informatycznej wydzielonej zamkniętej i redundantnej z wielopoziomowym systemem dostępu i on nie został oczywiście zainfekowany.

Tweets Energetyka24