• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

ClientEarth: Ustawa o elektromobilności pomoże gminom walczyć ze smogiem

Fot. Pixebay
Fot. Pixebay

„Utworzenie podstawy prawnej do wprowadzania stref czystego transportu to krok w dobrym kierunku, dzięki któremu gminy dostaną niezbędne uprawnienia do walki z zanieczyszczeniem powietrza powodowanym przez pojazdy" - pisze Agnieszka Warso-Buchanan prezentując stanowisko Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

"Niestety w trakcie prac sejmowych wycofano możliwość nakładania przez gminy opłat za wjazd do takich stref,  zastrzeżenia budzi też umożliwienie gminom wprowadzania zwolnień na dowolnych zasadach. W praktyce może dojść do sytuacji, w której do strefy będą mogły masowo wjeżdżać pojazdy niespełniające zaostrzonych norm emisyjności, co podważy sens jej funkcjonowania" - stwierdza Buchanan.
 
"Trzeba też pamiętać, że aby emisje zanieczyszczeń z transportu rzeczywiście zaczęły w Polsce spadać niezbędna jest reforma w praktyce niedziałającego obecnie systemu kontroli emisyjności pojazdów oraz ochrona przed zalewem starych samochodów z silnikami diesla z Europy zachodniej, np. poprzez zwiększenie akcyzy na te samochody" - konkluduje Buchanan.
  • smog

Komentarze