• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

Chludziński dla E24: Zmiana strategii wobec Sierra Gorda przyniosła rezultaty

Postanowiliśmy, że zamiast inwestować kolejne miliardy w Sierra Gorda, zintensyfikujemy działania optymalizacyjne - powiedział serwisowi Energetyka24 Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź.

Prezes KGHM zwrócił uwagę, że kiedy przychodził do spółki, to „szuflady były pełne” następnych, dużych projektów CAPEX-owych, które zakładały wydatkowanie kolejnych miliardów dolarów. Nowy zarząd uznał, że skoro dotychczas zainwestowano już w ten projekt miliardy złotych, to czas na zmianę strategii.

Nowe podejście polegać miało na tym, aby za pomocą wspomnianej optymalizacji, ograniczania kosztów, zmiany organizacji pracy, itd. „wycisnąć jak najwięcej” z projektu. Duże znaczenie odegrały tu również takie kwestie jak choćby mapowanie ryzyk oraz planowanie remontów, co pozwoliło uniknąć dłuższych przestojów.

„Jest to praca zarządu, menadżerów na miejscu, zespołu w Polsce. Ludzie wiedzą, że to są pieniądze polskiej firmy i że musimy walczyć, aby ta inwestycja się spłacała. No i są efekty” - powiedział prezes Chludziński.

Szef miedziowego giganta zwrócił uwagę, że w kontekście funkcjonowania Sierra Gorda bardzo istotne znaczenie mają również zagadnienia związane z zasilaniem całego kompleksu. „Staramy się pozyskiwać tańszą energię, docelowo będzie to 100% OZE” - mówił i dodał, że Chile dysponuje warunkami pogodowymi, które czynią ten zamysł wyjątkowo atrakcyjnym.

W kontekście dobrych wyników finansowych Sierra Gorda Marcin Chludziński podkreślał, że warunki w jakich przyszło funkcjonować nie były łatwe. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę ograniczenia związane z COVID-19 czy niestabilną sytuacją społeczną w Chile, która doprowadziła do zamieszek. Dzięki odpowiednim procedurom oraz zapewnieniu pracownikom bezpieczeństwa, zakład nie tylko przechodził pozytywnie częste kontrole tamtejszych służb, ale również był w stanie wypracować dobre wyniki produkcyjne. „To znaczy, że dobrze zabezpieczamy pracowników” - podsumował Chludziński.

„Uwaga, istotność, dobre zarządzanie i bez CAPEX-u mamy efekty” – skonstatował menadżer. Jego zdaniem, jeśli pozytywny trend w Sierra Gorda będzie się utrzymywać, to kolejnym krokiem mogą być poważniejsze zadania inwestycyjne - ale na to przyjdzie jeszcze czas.

Komentarze