Reklama

Górnictwo

Chludziński dla E24: wynik operacyjny Sierra Gorda jest już zadowalający

Fot. KGHM
Fot. KGHM

- Wynik operac. Sierra Gorda jest już zadowalający. Produkujemy znacznie więcej, redukujemy koszty. Na wynik netto wpływa historyczna pożyczka zaciągnięta od właścicieli – odpowiedział na pytanie portalu Energetyka24.com podczas sesji Q&A Marcin Chludziński, prezes KGHM.

Szef miedziowego giganta odpowiadał na pytania podczas sesji Q&A na Twitterze organizowanej przez "Parkiet". 

"Wynik operac. Sierra Gorda jest już zadowalający. Produkujemy znacznie więcej, redukujemy koszty. Na wynik netto wpływa historyczna pożyczka zaciągnięta od właścicieli" – napisał Chludziński w odpowiedzi na nasze pytanie "Kiedy możemy się spodziewać osiągnięcia rentowności przez kopalnię Sierra Gorda?".

Kopalnia miedzi i molibdenu Sierra Gorda, położona w Chile została uruchomiona w 2014 roku, KGHM posiada w niej 55% udziałów. Dwaj kolejni najwięksi akcjonariusze to japońskie Sumimoto Metal Mining (31,5%) i Suminoto Corporation (13,5%). Sierra Gorda stanowi 10% portfela KGHM.

W 2019 r. ukazał się krytyczny raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący inwestycji w Chile podkreślając, że spółka zarządzająca kopalnią zanotowała w latach 2015-2018 straty rzędy 19,6 mld zł. Co prawda, nie osiągnięto jeszcze zysku netto, ale wydobycie miedzi i złota weszło na rekordowe poziomy – w 2019 roku zanotowano wzrost wydobycia miedzi o 22,5% i złota aż o 61% rok do roku. Ponadto, koszty wydobycia w Chile są najniższe w porównaniu z innymi inwestycjami KGHM.

Koronawirus bez wpływu na wyniki

Prezes KGHM odpowiedział również na pytanie dotyczące wyników spółki za bieżący rok i czy epidemia koronawirusa będzie miała na nie wpływ. 

"Nie widzimy istotnego wpływu koronawirusa na dotychczasowe operacje. Dzięki wcześnie wprowadzonym procedurom i dyscyplinie pracowników mamy niską skalę zachorowań. Codziennie walczymy, by to się utrzymywało" - odpowiedział Marcin Chludziński. 

Reklama

Komentarze

    Reklama