Chiny zaczną redukować zużycie węgla… za pięć lat

23 kwietnia 2021, 15:28
14600932347_25c15d051f_k

Chiny zaczną redukować zużycie węgla, ale dopiero za pięć lat - wynika ze słów prezydenta Xi Jinpinga, wygłoszonych podczas szczytu klimatycznego oraz cytowanych przez agencję Reutera. Ta deklaracja rozczarowała aktywistów klimatycznych, którzy liczyli na zdecydowanie ambitniejsze zobowiązania.

Chiński prezydent przemawiając na szczycie klimatycznym zwołanym przez Joe Bidena oświadczył, że jego kraj prowadzi modernizację swojego systemu energetycznego pod kątem zmniejszenia jego emisyjności. Xi Jinping dodał, że w obecnym planie pięcioletnim (2021-25) ograniczany będzie wzrost zużycia węgla, zaś w kolejnym (2026-30) będzie on stopniowo zmniejszany.

Słowa Xi Jinpinga oznaczają, że Chiny - największy na świecie konsument węgla -przewidują szczyt zapotrzebowania na rok 2025.

Analitycy Reutersa zauważają, że po deklaracjach Stanów Zjednoczonych oraz innych krajów, oczekiwano, że plany Pekinu będą znacznie ambitniejsze. „Niestety, między wizją neutralności węglowej Chin, a rzeczywistością (…) pozostaje duża przepaść” - mówił Kevin Rudd, były premier Australii i prezes organizacji pozarządowej Asia Society. Także Li Shuo, starszy doradca ds. klimatu w Greenpeace, uważa, że potrzebne są bardziej zdecydowane działania Pekinu.

Reklama
Reklama

Chiński regulator oświadczył wczoraj, że będzie dążyć do zmniejszenia udziału węgla w chińskim miksie energetycznym poniżej 56%. Kłopot polega jednak na tym, że wg. Reutersa  Państwo Środka pozostaje jedną z nielicznych dużych gospodarek, które nadal zatwierdzają nowe projekty węglowe. „W tej chwili nie mamy innego wyboru” - powiedział Su Wei, zastępca sekretarza generalnego chińskiej agencji planistycznej.

KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Andrettoni
sobota, 24 kwietnia 2021, 16:53

Tylko dodajmy, że gigantyczna chińska produkcja wymaga gigantycznej energii i dlatego mając kilkanaście reaktorów atomowych Chiny postanowiły uruchomić 100 nowych. Jednocześnie budują 30 reaktorów. To znaczy, że zużycie węgla będą redukować JUŻ PO uruchomieniu NOWYCH reaktorów. Gdyby w Polsce uruchomiono elektrownie atomową i następnie wyłączono zbędne elektrownie "klasyczne" - klaskałbym. Nie chodzi o idee, tylko plan i kolejność działań. Chiny realizują własne plany, które wpisują się w obecną retorykę, ale robią to z przyczyn ekonomicznych.

TTTT
niedziela, 25 kwietnia 2021, 22:42

Nie zdziwiłbym sie jakby się okazało że te EJ maja tylko połowę wymaganych mechanizmów bezpieczeństwa.

AB
sobota, 24 kwietnia 2021, 13:24

No co. Będą się spokojnie patrzyć jak gospodarki konkretów będą się wykrwawiać za sprawą samobójczej dekarbonizacji, a za pięć lat ogłoszą, że przeprowadzą dekarbonizację... za pięć lat.

TTTT
niedziela, 25 kwietnia 2021, 22:41

Tani prad to nie wszystko. Technologia daje sukces tzn. poszukiwanie i produkcja lepszych rozwiązań.

AA
piątek, 23 kwietnia 2021, 19:07

Komunistyczny reżim zawsze coś obiecuje ale jedynym jego celem jest pozbycie sie konkurencji i potencjalnych przeciwników zwłaszcza jeżeli sami się wykańczają a CHRLD jeszcze na tym zarabia

Tweets Energetyka24