Reklama

Górnictwo

Ceny miedzi na LME blisko najwyższych poziomów od ponad 2 lat

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Notowania miedzi na giełdzie LME w Londynie są blisko najwyższych poziomów od 2 lat. Inwestorzy czekają na decyzje w sprawie stymulowania amerykańskiej gospodarki. 

Miedź w kontraktach 3-miesięcznych jest wyceniana wyżej o 0,8 proc. wobec 7.093,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź zyskuje 1,01 proc. do 3,2525 USD za funt.

Inwestorzy analizują sytuację w USA co do dalszych bodźców stymulacyjnych dla gospodarki w związku z rozdźwiękiem pomiędzy Departamentem Skarbu a amerykańskim bankiem centralnym.

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa podjęła w czwartek decyzję o zakończeniu kilku awaryjnych programów pożyczkowych Fed, co skłoniło Rezerwę Federalną do wydania ostrzeżeń w tej sprawie.

Bank wskazał, że nadzwyczajne fundusze powinny zostać utrzymane ze względu na "kruchą" amerykańską gospodarkę.

Tymczasem w Chinach produkcja miedzi w X wyniosła 914 tys. ton, po wzroście rdr o 5,4 proc. - poinformowało w piątek w komunikacie chińskie biuro statystyczne.

Na zakończenie poprzedniej sesji cena miedzi na LME wzrosła o 4 USD do 7.093,00 USD za tonę.

Miedź i inne metale bazowe drożeją w tym miesiącu z powodu oznak poprawy popytu w Chinach i potencjalnych zakłóceń w dostawach metali z kopalń, spowodowanych zbliżającymi się "covidowymi" blokadami gospodarek i strajkami pracowników na tle płacowym.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama