Reklama

Górnictwo

Cena miedzi pod presją. Powodem ryzyko inflacyjne

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Notowania miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają w reakcji na wysoką inflację i obawy o gospodarkę Chin. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany niżej wobec 9.788,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź tanieje o 0,16 proc. do 4,4790 USD za funt.

Inwestorzy ograniczają swoje zakupy metali bazowych w obliczu narastającej presji inflacyjnej. Na rynkach nie słabną też obawy o kondycję chińskiej gospodarki, która jest największym odbiorcą metali bazowych na świecie.

Tempo wzrostu w tej azjatyckiej gospodarce spowolniło w III kw., częściowo z powodu wyższej bazy porównawczej wobec poprzedniego roku i niedoborów energii elektrycznej.

Władze Chin i bank centralny w tym kraju sygnalizują, że nie będą się spieszyć z przeciwdziałaniem słabszemu rozwojowi poprzez stymulację gospodarki, a to skłania wielu ekonomistów do obniżania prognoz PKB dla Chin na ten i następny rok.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME staniała o 79 USD i kosztowała 9.788,00 USD za tonę. 

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Andrettoni

    Dodajmy, że w Afganistanie są duże złoża miedzi i jeśli Chiny dogadają się z Talibami... Rynkami często rządzą nastroje inwestorów, a nie tylko realne powody, prawa?

Reklama