Australia zapowiada, że będzie eksporterem węgla przez "wiele dekad"

9 listopada 2021, 10:56
2001-kohleabbau-deutschland
Fot. Unsplash
Energetyka24
Energetyka24

Minister Australii ds. surowców Keith Pitt zapowiedział, że kraj będzie nadal eksporterem węgla przez "wiele dekad" i mimo zobowiązania ponad 40 krajów dotyczącego odejścia od węgla Canberra nie ograniczy przemysłu węglowego - podaje w poniedziałek indyjska telewizja NDTV.

"Powiedzieliśmy bardzo jasno, że nie zamkniemy kopalni węgla ani zasilanych węglem elektrowni" - oznajmił Pitt w wywiadzie dla publicznej telewizji ABC.

Minister podkreślił, że australijskie zasoby węgla należą do złóż o najwyższej jakości na świecie i dlatego kraj nadal "będzie miał przez dekady rynki zbytu".

"A jeśli kupują, to my sprzedajemy" - dodał Pitt i oświadczył, że według prognoz popyt na węgiel będzie rósł do 2030 roku. "Jeśli my nie zdobędziemy tego ryku, zrobi to ktoś inny" - ocenił.

Australia jest jednym z największych na świecie producentów węgla, ale kraj jest jednocześnie dotknięty od wielu lat coraz poważniejszymi klęskami związanymi z ociepleniem klimatu, jak susze, powodzie i pożary - przypomina NDTV.

Rząd Australii przedstawił w październiku plan osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku, ale projekt jest krytykowany za brak szczegółów oraz założenie, że cel ten zostanie osiągnięty dzięki nie znanym jeszcze, przełomowym rozwiązaniom technologicznym - zwraca uwagę NDTV.

Reklama
Reklama

W czwartek, podczas konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow ponad 40 krajów, w tym Polska, podpisały deklarację o odejściu od węgla. Deklaracji nie podpisało kilka państw, które są największymi na świecie użytkownikami węgla, m.in. Chiny, Indie, Australia i USA.

Węgiel jest największym pojedynczym czynnikiem przyczyniającym się do zmian klimatu, a Chiny spalają więcej węgla niż reszta świata łącznie.

Sygnatariusze porozumienia zobowiązali się do zaprzestania wszelkich inwestycji w nowe elektrownie węglowe w swoich krajach i za granicą. Zgodzili się również na stopniowe wycofanie się z energii węglowej w latach 2030 w przypadku największych gospodarek oraz w latach 2040 w przypadku biedniejszych krajów.

Chociaż na świecie poczyniono postępy w zmniejszaniu zużycia węgla, w 2019 r. nadal pochodziło z niego około 37 proc. światowej energii elektrycznej. 

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Szept
wtorek, 9 listopada 2021, 20:52

Niedawno pisałem że w kapitalizmie jak jest popyt to znajdzie się i dostawca. Energetyka węglowa będzie kwitła jeszcze dziesiątki lat. Oczywiście ktoś tam przedzie na drogie OZE ale większość będzie palić węglem. No i co UE zamierza zrobić takiej Australii czy USA??? ano nic, nawet popyskować nie może.

rmarcin555
wtorek, 9 listopada 2021, 18:49

Zapaleńcy z forum zapominają o dwóch rzeczach: australijski węgiel jest bardzo dobrej jakości i położony jest płytko.

Zdzich
wtorek, 9 listopada 2021, 14:31

Spokojnie UE weźmie na barki emisję Australii :D

Kasia
wtorek, 9 listopada 2021, 14:18

Wreszcie odważny kraj który sprzeciwił się ekolobby UE. Brawo!

Kowalskiadam154
wtorek, 9 listopada 2021, 12:36

Widać inni postanowili że nie będą przeszkadzać Europie w pogrążaniu się w odmętach szaleństwa

Tweets Energetyka24