Reklama

Górnictwo

ARP: w styczniu wzrost krajowych cen węgla dla energetyki i ciepłownictwa

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ceny polskiego węgla kamiennego dla energetyki w styczniu br. wzrosły o 0,5 proc. wobec grudnia ub. roku, a ceny dla ciepłownictwa były wyższe o 3,3 proc. - podała Agencja Rozwoju Przemysłu. Krajowy węgiel dla energetyki był w styczniu tańszy niż przed rokiem, dla ciepłownictwa - nieco droższy.

Katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu, monitorujący rynek węgla kamiennego i sytuację w polskim górnictwie, podał w poniedziałek wartości, jakie osiągnęły w styczniu br. dwa indeksy obrazujące sytuację na krajowym rynku węgla energetycznego.
Z najnowszych danych wynika, że w styczniu polski węgiel dla energetyki był o 4,6 proc. tańszy niż w tym samym miesiącu rok wcześniej, natomiast w odniesieniu do węgla dla ciepłownictwa średni wzrost wartości indeksu rok do roku wyniósł 1 proc.

Indeks PSCMI1 (z ang. Polish Steam Coal Market Index) wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej (do produkcji energii elektrycznej), natomiast indeks PSCMI2 - dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych (do wytwarzania ciepła).
W styczniu br. średniomiesięczna wartość indeksu cen węgla dla energetyki (PSCMI1) wyniosła 255,97 zł za tonę, wobec 254,80 zł za tonę w grudniu ub. roku i 256,99 zł w listopadzie. W przeliczeniu na uzyskiwaną z węgla energię, w styczniu było to 11,62 zł za gigadżul energii wobec 11,73 zł za gigadżul miesiąc wcześniej.

Indeks cen węgla dla ciepłownictwa (PSCMI2) osiągnął w styczniu wartość 301,71 zł za tonę, wobec 292,17 zł za tonę w grudniu i 304,66 zł za tonę w listopadzie. W przeliczeniu na uzyskiwaną z węgla energię, w styczniu było to 12,58 zł za gigadżul energii wobec 12,30 zł miesiąc wcześniej.

Polskie Indeksy Rynku Węgla Energetycznego to grupa wskaźników cen wzorcowego węgla energetycznego, produkowanego przez krajowych producentów i sprzedawanego na krajowym rynku energetycznym oraz krajowym rynku ciepła. Agencja oblicza je wspólnie z Towarową Giełdą Energii. Indeksy bazują na danych miesięcznych ex-post i wyrażają cenę zbytu węgla kamiennego w jakości dostosowanej do potrzeb odbiorców. Wyrażona w indeksach wartość to cena węgla netto "na wagonie" w punkcie załadunku - bez uwzględnienia akcyzy, kosztów ubezpieczenia i dostawy.

Reklama
Reklama

Wcześniej katowicki oddział ARP przedstawił dane dotyczące wielkości krajowego wydobycia i sprzedaży węgla w styczniu br. W pierwszym miesiącu 2021 roku kopalnie wydobyły 4,4 mln ton węgla (wobec 5,2 mln ton rok wcześniej), a sprzedały ok. 4,3 mln ton (wobec ponad 4 mln ton w styczniu 2020 r.). Stan zapasów węgla na zwałach w końcu stycznia zmniejszył się rok do roku z ponad 6,3 do 6,2 mln ton.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama