Reklama

Górnictwo

ARP: w maju dalszy spadek krajowych cen węgla dla energetyki

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ceny polskiego węgla kamiennego dla energetyki w maju br. spadły o 1,8 proc. wobec kwietnia, a ceny dla ciepłownictwa wzrosły o 7,8 proc. - podała Agencja Rozwoju Przemysłu. Krajowy węgiel – zarówno dla energetyki, jak i dla ciepłownictwa - był w maju br. tańszy niż przed rokiem.

Na rynkach międzynarodowych maj br. był miesiącem wzrostu cen węgla. 

Katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu, monitorujący rynek węgla kamiennego i sytuację w polskim górnictwie, podał w czwartek wartości, jakie osiągnęły w maju br. dwa indeksy obrazujące sytuację na krajowym rynku węgla energetycznego. 

Z najnowszych danych wynika, że w maju br. polski węgiel dla energetyki był średnio o 9,1 proc. tańszy niż w tym samym miesiącu rok wcześniej, natomiast w odniesieniu do węgla dla ciepłownictwa średni spadek wartości indeksu rok do roku wyniósł 4,3 proc.

Reklama
Reklama 

Indeks PSCMI1 (z ang. Polish Steam Coal Market Index) wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej (do produkcji energii elektrycznej), natomiast indeks PSCMI2 - dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych (do wytwarzania ciepła). 

W maju br. średniomiesięczna wartość indeksu cen węgla dla energetyki (PSCMI1) wyniosła 242,94 zł za tonę, wobec 247,43 zł za tonę w kwietniu, 252,24 zł za tonę w marcu, 253,82 zł za tonę w lutym oraz 255,97 zł za tonę w styczniu. W przeliczeniu na uzyskiwaną z węgla energię, w maju było to 11,14 zł za gigadżul energii, wobec 11,39 zł za gigadżul miesiąc wcześniej. 

Indeks cen węgla dla ciepłownictwa (PSCMI2) osiągnął w maju wartość 301,64 zł za tonę, wobec 279,71 zł za tonę w kwietniu, 310,37 zł za tonę w marcu, 310,89 zł za tonę w lutym oraz 301,71 zł za tonę w styczniu. W przeliczeniu na uzyskiwaną z węgla energię, w maju było to 12,35 zł za gigadżul energii – wobec 11,50 zł miesiąc wcześniej. 

Polskie Indeksy Rynku Węgla Energetycznego to grupa wskaźników cen wzorcowego węgla energetycznego, produkowanego przez krajowych producentów i sprzedawanego na krajowym rynku energetycznym oraz krajowym rynku ciepła. Agencja oblicza je wspólnie z Towarową Giełdą Energii. Indeksy bazują na danych miesięcznych ex-post i wyrażają cenę zbytu węgla kamiennego w jakości dostosowanej do potrzeb odbiorców. Wyrażona w indeksach wartość to cena węgla netto "na wagonie" w punkcie załadunku - bez uwzględnienia akcyzy, kosztów ubezpieczenia i dostawy. 

Wcześniej w czwartek katowicki oddział ARP przedstawił dane dotyczące wielkości krajowego wydobycia i sprzedaży węgla w maju br. W piątym miesiącu 2021 r. kopalnie wydobyły ok. 4,4 mln ton węgla (wobec niespełna 3,2 mln ton rok wcześniej), a sprzedały ok. 4,5 mln ton (wobec prawie 3,5 mln ton w maju 2020 r.). Stan zapasów węgla na zwałach w końcu maja zmniejszył się rok do roku o ok. 2 mln ton - z ponad 7,4 mln ton do ok. 5,4 mln ton.(PAP)

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama