Reklama

Górnictwo

ARP: w listopadzie 2020 r. spadek krajowych cen węgla dla energetyki, wzrost dla ciepłownictwa

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ceny polskiego węgla kamiennego dla energetyki w listopadzie 2020 r. spadły o 1,9 proc. wobec października, a ceny dla ciepłownictwa były wyższe o 0,1 proc. - podała Agencja Rozwoju Przemysłu. Krajowy węgiel dla energetyki i ciepłownictwa był tańszy niż przed rokiem.

Na rynkach międzynarodowych listopad, po wzrostach we wrześniu i październiku, przyniósł spadek cen węgla, które w europejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) były niższe wobec października o 4,4 proc. W listopadzie europejskie ceny węgla były jednak o 0,4 proc. wyższe wobec tego samego miesiąca rok wcześniej.

Katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu, monitorujący rynek węgla kamiennego i sytuację w polskim górnictwie, podał w poniedziałek wartości, jakie osiągnęły w listopadzie ub. roku dwa indeksy obrazujące sytuację na krajowym rynku węgla energetycznego.

Z danych wynika, że w listopadzie polski węgiel dla energetyki był o 3,5 proc. tańszy niż w tym samym miesiącu rok wcześniej, natomiast w odniesieniu do węgla dla ciepłownictwa średni spadek wartości indeksu rok do roku wyniósł 0,8 proc.

Indeks PSCMI1 (z ang. Polish Steam Coal Market Index) wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej (do produkcji energii elektrycznej), natomiast indeks PSCMI2 - dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych (do wytwarzania ciepła).

Reklama

Reklama

Średniomiesięczna wartość indeksu cen węgla dla energetyki (PSCMI1) wyniosła w listopadzie 256,99 zł za tonę, wobec 262,06 zł za tonę w październiku i 260,69 zł za tonę we wrześniu. W przeliczeniu na uzyskiwaną z węgla energię, w listopadzie było to 11,81 zł za gigadżul energii, wobec 11,99 zł za gigadżul miesiąc wcześniej.

Indeks cen węgla dla ciepłownictwa (PSCMI2) osiągnął w listopadzie wartość 304,66 zł za tonę, wobec 304,40 zł za tonę w październiku i 317,98 zł za tonę we wrześniu. W przeliczeniu na uzyskiwaną z węgla energię, w listopadzie było to nadal 12,78 zł za gigadżul energii (również 12,78 zł miesiąc wcześniej).

Jedenasty miesiąc 2020 r. przyniósł spadek cen węgla w europejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) w porównaniu do października o 4,4 proc. Listopadowe ceny były jednak o 0,4 proc. wyższe niż rok wcześniej. Polskie indeksy cenowe w przeliczeniu na warunki portów ARA wyniosły w listopadzie br. 78,01 USD za tonę węgla dla energetyki oraz 84,41 USD za tonę węgla dla ciepłownictwa.

W czerwcu miesięczna wartość indeksu DES ARA wzrosła w stosunku do maja o 17,1 proc., natomiast w lipcu wzrosła o kolejne 8,1 proc. W sierpniu nastąpił spadek miesiąc do miesiąca o 0,9 proc., wrzesień przyniósł wzrost o 5,6 proc., a październik o dalsze 8,7 proc.

Polskie Indeksy Rynku Węgla Energetycznego to grupa wskaźników cen wzorcowego węgla energetycznego, produkowanego przez krajowych producentów i sprzedawanego na krajowym rynku energetycznym oraz krajowym rynku ciepła. Agencja oblicza je wspólnie z Towarową Giełdą Energii.

Bazują one na danych miesięcznych ex-post i wyrażają cenę zbytu węgla kamiennego w jakości dostosowanej do potrzeb odbiorców. Wyrażona w indeksach wartość to cena węgla netto "na wagonie" w punkcie załadunku - bez uwzględnienia podatku akcyzowego, kosztów ubezpieczenia oraz kosztów dostawy.

W poniedziałek katowicki oddział ARP opublikował też dane dotyczące krajowego wydobycia i sprzedaży węgla w listopadzie ub. roku, w którym wielkość sprzedaży (5,2 mln ton) była o 0,3 mln ton wyższa od miesięcznej krajowej produkcji tego surowca (4,9 mln ton). Na przykopalnianych zwałach w końcu listopada leżało ok. 6,4 mln ton węgla, wobec niespełna 4,8 mln ton rok wcześniej. Przed rokiem w listopadzie kopalnie wydobyły ponad 5,1 mln ton węgla, a sprzedały niespełna 5 mln ton.

Jak podała w poniedziałek ARP, w końcu listopada ub. roku kopalnie węgla kamiennego zatrudniały ok. 80,4 tys. osób – około stu pracowników mniej niż miesiąc wcześniej.

Źródło:PAP

Komentarze