• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

ARP: w kwietniu rekordowo niskie wydobycie węgla

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

W kwietniu br. polskie kopalnie wydobyły 4,2 mln ton węgla kamiennego, a sprzedały ok. 4 mln ton tego surowca - wynika z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, monitorującego rynek węgla i sytuację w górnictwie. To najniższy poziom miesięcznej produkcji i sprzedaży węgla w Polsce.

Produkcja w kwietniu, kiedy kopalnie odczuwały już skutki pandemii koronawirusa, była niższa zarówno w odniesieniu do tegorocznego marca, kiedy wydobycie sięgnęło prawie 5,1 mln ton, a sprzedaż 4,5 mln ton, jak i wobec kwietnia 2019 roku, kiedy wielkość wydobycia przekroczyła 5,3 mln ton, a poziom sprzedaży zbliżył się do 4,9 mln ton.

Mimo znaczącego spadku wielkości produkcji węgla w kwietniu tego roku, podobnie jak w poprzednich miesiącach część surowca trafiła na przykopalniane zwały, gdzie w końcu kwietnia znajdowało się ponad 7,7 mln ton surowca, wobec niespełna 7,6 mln ton miesiąc wcześniej. Przed rokiem w końcu kwietnia na zwałach było ok. 2,8 mln ton niesprzedanego węgla.

Również w poprzednich miesiącach tego roku węgla na zwałach systematycznie przybywało - w marcu wielkość sprzedaży była ponad 500 tys. ton mniejsza od wielkości produkcji w tym okresie, w lutym ponad 700 tys. ton, a w styczniu niespełna 1,2 mln ton mniejsza.

W minionym roku przez osiem miesięcy wielkość sprzedaży węgla była niższa od wielkości wydobycia w tych miesiącach, zaś największą różnicę - ponad 900 tys. ton - zanotowano w maju 2019. W styczniu br. nadwyżka wydobycia nad sprzedażą była jak dotąd rekordowa.

Najwyższa ilość węgla na zwałach przypada na największego krajowego producenta tego surowca - Polską Grupę Górniczą. W ostatnich tygodniach przedstawiciele tej spółki potwierdzili, że spowodowany pandemią koronawirusa spadek zużycia energii spowodował, że elektrownie zmniejszyły zapotrzebowanie na węgiel.

Jak podała w poniedziałek ARP, w końcu kwietnia br. kopalnie zatrudniały 82,3 tys. osób.

W całym ubiegłym roku polskie kopalnie wydobyły ponad 61,6 mln ton węgla kamiennego - ok. 1,8 mln ton mniej niż rok wcześniej. Sprzedaż węgla spadła rok do roku o 4,1 mln ton, do ponad 58,4 mln ton.

Źródło:
PAP

Komentarze