• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

95 kolejnych pracowników PGG pokonało koronawirusa

Fot. Pexels
Fot. Pexels

95 kolejnych pracowników Polskiej Grupy Górniczej (PGG) pokonało minionej doby koronawirusa, wyzdrowiało też pięciu górników zatrudnionych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) i dwóch z kopalni Silesia. Górnicze spółki odnotowały w tym czasie pięć nowych infekcji SARS-CoV-2.

Z przekazanych PAP danych spółek węglowych wynika, że czwartek jest piętnastym z kolei dniem, kiedy zmalała liczba zakażonych koronawirusem pracowników śląskich kopalń. Obecnie z infekcją zmagają się 654 osoby, o 97 mniej niż dzień wcześniej.

Jak podali przedstawiciele PGG, minionej doby w tej spółce wyzdrowiało 95 pracowników, potwierdzono trzy nowe zakażenia. W sumie koronawirusa pokonało 2667 górników (ponad 83 proc.) z 3188 zakażonych od początku pandemii. W PGG choruje obecnie 521 osób, największą grupę zainfekowanych stanowią górnicy z kopalń Bielszowice i Chwałowice. 619 pracowników PGG jest na kwarantannie.

W JSW odnotowano minionej doby dwa nowe zakażenia, w tym czasie wyzdrowiało pięciu kolejnych pracowników. Liczba osób, u których od początku pandemii badania potwierdziły SARS-CoV-2, wynosi 4127, z czego 4057 osób (ponad 98 proc.) jest już wyleczonych. Na kwarantannie jest 32 pracowników spółki.

W prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach zanotowano łącznie 298 przypadków infekcji SARS-CoV-2 – od ponad tygodnia nie przybyło tam nowych zakażeń. Wyzdrowiało 235 osób (blisko 80 proc.) – od środy koronawirusa pokonały dwie kolejne. Nadal choruje 63 pracowników, 16 jest na kwarantannie.

Łącznie, według środowych danych spółek węglowych, od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 8203 górników z PGG, JSW, spółki Węglokoks Kraj (gdzie wszyscy już wyzdrowieli) i prywatnej kopalni Silesia. Około 90 proc. zakażonych już wyzdrowiało.

Według najnowszych danych sanepidu w woj. śląskim – gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń – liczba osób z dodatnim wynikiem od początku epidemii wynosi obecnie 20 132, o 118 więcej niż w środę. Minionej doby zmarły cztery kolejne osoby, od początku pandemii – 473. Liczba ozdrowieńców w regionie wzrosła do 17 663, to o 283 więcej niż w środę. Hospitalizowanych jest 276 osób z zakażaniem lub podejrzeniem zakażenia. W woj. śląskim przebadano dotychczas prawie 304 tys. próbek pod kątem SARS-CoV-2.

W środę Śląski Urząd Wojewódzki informował o nowych ogniskach zakażeń w regionie. Koronawirusa wykryto wśród 16 uczestników wycieczki grupy emerytów i rencistów z Częstochowy do jednej z miejscowości w woj. opolskim. Zainfekowanych zostało też kilku uczestników wesela w powiecie rybnickim. Do 18 wzrosła liczba zakażeń w jednym z zakładów przetwórczych w powiecie kłobuckim. W całym regionie trwają kontrole sklepów, wesel i dyskotek w kierunku przestrzegania zasad reżimu sanitarnego

Źródło:
PAP

Komentarze