Reklama

Górnictwo

179 górników z PGG i 98 z JSW z koronawirusem

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

179 dotkniętych koronawirusem pracowników Polskiej Grupy Górniczej i 98 górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej – to aktualny w piątek łączny bilans aktywnych zakażeń w dwóch największych górniczych firmach. W ciągu ostatnich dwóch tygodni szybciej przybywało tam ozdrowieńców niż nowych infekcji.

W zatrudniającej blisko 40 tys. osób PGG w ciągu minionych pięciu dni – od poniedziałku do piątku – łączna liczba nowych zachorowań (50) była zauważalnie mniejsza od liczby osób, uznanych w tym czasie za ozdrowieńców (86). Minionej doby w kopalniach PGG potwierdzono siedem nowych zakażeń, a wyzdrowiało 12 górników. W kwarantannie jest 387 pracowników, wobec 495 na początku tygodnia.

Ogółem – jak wynika z piątkowych danych PGG - od początku epidemii zachorowało 4278 pracowników Grupy, z których wyzdrowiało 4092.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej zakażonych jest obecnie 98 pracowników, wobec 107 na początku tygodnia. Od poniedziałku do piątku potwierdzono łącznie 34 nowe zakażenia (z czego 13 minionej doby), a 43 pracowników w tym czasie wyzdrowiało (w tym 11 minionej doby). W kwarantannie jest 200 osób, wobec 265 na początku tygodnia.

Od początku epidemii koronawirusem zaraziło się 4503 pracowników JSW, z których wyzdrowiało 4405.

Łącznie od wiosny koronawirusa potwierdzono u ok. 9,8 tys. pracowników pięciu spółek węglowych. Oprócz PGG i JSW, obecnie zakażonych jest także – według ostatnich dostępnych danych z minionego poniedziałku – 26 pracowników spółki Tauron Wydobycie i 12 z firmy Węglokoks Kraj, do której należy kopalnia Bobrek w Bytomiu. Od dwóch tygodni w kopalniach szybciej przybywa ozdrowieńców niż nowych zakażeń.

Woj. śląskie jest regionem, gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem. W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1560 nowych zakażeniach oraz 50 kolejnych zgonach w woj. śląskim; pięcioro zmarłych nie miało innych chorób poza COVID-19.

Z danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wynika, że w czwartek w regionie zajęte było 2027 spośród 3728 łóżek dostępnych dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach I, II i III poziomu. Zajęte było 214 na 285 dostępnych łóżek respiratorowych. Dane o sytuacji w tym zakresie w piątek będą dostępne dzień później.

Źródło:PAP

Komentarze