Reklama

Ropa

Giełda paliw w USA w oczekiwaniu na kolejne burze tropikalne

W wyniku huraganu Harvey benzyna w tym miesiącu zdrożała aż o 25 proc. Jednak w ostatnich dniach ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadły. Maklerzy spodziewają się kolejnych wzrostów ceny z uwagi na kolejne burze tropikalne.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 46,92 USD, po zniżce o 31 centów.

Benzyna w dostawach na październik tanieje o 0,5 proc. do 1,7716 USD za galon, po zwyżce w czwartek o 8,7 proc.

Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 13 centów do 52,73 USD za baryłkę.

Zobacz także: Huraganowe podwyżki cen paliwa w USA

Z powodu działań niszczycielskiej burzy tropikalnej Harvey, wcześniej huraganu, ropa w USA zaliczyła sierpień jako najgorszy miesiąc dla notowań surowca od marca, a benzyna - najlepszy od roku. 

Harvey wymusił zamknięcie 11 portów na wybrzeżu Teksasu. Na wodach znalazło się 28 tankowców wypełnionych ponad 18 mln baryłek ropy.

W USA wydajność przerobowa rafinerii spadła o 25 procent, czyli ok. 4,4 mln baryłek ropy dziennie.

Amerykański rząd planuje dostawę 1 miliona baryłek ropy do ze strategicznych rezerw USA do rafinerii Phillips 66 w Lake Charles, w Luizjanie. To pierwsze takie działanie od 5 lat. 

W tym tygodniu ropa w USA na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 2 proc., a w sierpniu straciła prawie 6 proc. Za to benzyna zyskała w ub. miesiącu 25 proc., a w czwartek cena paliwa wzrosła powyżej 2 dolarów za galon. 

Tymczasem na sile przybrała burza tropikalna Irma, 720 mil (1.160 km) na zachód od wysp Zielonego Przylądka, i w czwartek przekształciła się w huragan.

Od Pacyfiku w stronę Kalifornii kieruje się burza Lidia.

Słabnie burza tropikalna Harvey, która w ubiegły piątek była jeszcze huraganem. Żywioł wywołał tragiczne w skutkach powodzie w Teksasie i śmierć co najmniej 25 osób. Sparaliżowane zostało największe miasto tego stanu, Houston.

Oczekuje się, że z Luizjany Harvey skieruje się do stanów Arkansas, Tennessee i Missouri, gdzie także mogą wystąpić powodzie. 

Zobacz także: Huragan uderzył w amerykański przemysł naftowy. "Poważny spadek wydobycia"

kn/PAP

Komentarze