Reklama

Gaz

Gazprom uruchamia magazyn gazu w Czechach

Gazprom Export wraz z czeską spółką MND uruchomił w zeszły piątek komercyjną działalność podziemnego magazynu gazu. Inwestycja ma posłużyć wsparciu funkcjonowania gazociągu Nord Stream 2. Informację o tym rosyjska spółka podała w swoim komunikacie prasowym.

Podziemny Magazyn Gazu Dambořice jest położony niedaleko miasta Hodonin znajdującym się na Południowych Morawach. Jego właścicielem jest spółka Moravia Gas Storage a.s. - joint venture czeskiej MND i Gazprom Export. Dziennie do magazynu może być wtłaczane 4,6 miliona metrów sześciennych surowca i wytłaczane 7,6 miliona. Łączna pojemność magazynu wynosi 456 milionów metrów sześciennych, co odpowiada 12 procentom całej pojemności magazynowej Czech.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że 90 procent powierzchni magazynowej nowej inwestycji zostało na aukcjach zarezerwowane przez Gazprom Export. Stało się tak ponieważ magazyn ten ma służyć przede wszstkim synergii z gazociągiem Nord Stream 2. Gaz w nim gromadzony ma następnie dotrzeć na rynek czeski, austriacki i niemiecki.

"To jest projekt, który posiada wszelkie predyspozycje, aby przyczynić się do osiągnięcia celu, jakim jest wzmocnienie połączeń między rynkami" powiedział wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew. "Instalacja ta ma szczególne znaczenie w związku z budową gazociągu Nord Stream 2, który zapewni nieprzerwane dostawy dodatkowego wolumenu gazu do Europy" dodał przedstawiciel rosyjskiej spółki.

Zobacz także: Nowelizacja prawa energetycznego uderzy w szarą strefę

Zobacz także: Grupa Lotos planuje kolejne zakupy irańskiej ropy

Reklama

Komentarze

    Reklama