Reklama

Gaz

Gazprom porozumiał się z Ankarą w sprawie finansowania Turkish Stream

Fot. kremlin.ru

Gazprom osiągnął porozumienie z władzami w Ankarze co do kształtu finansowania budowy naziemnej gazociągu Turkish Stream, która biec będzie przez Turcję.

Jak podaje serwis polit.ru, strony nie zdecydowały się ujawnić w jakich częściach pokryją one budowę połączenia.

Rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak powiedział niedawno, że Gazprom wybudował już 50 kilometrów podwodnej infrastruktury przesyłowej i oczekuje od tureckich partnerów ,,gotowych dokumentów" dotyczących przebiegu gazociągu na lądzie.

Zobacz także: Turkish Stream: Podpisano umowę ws. drugiej nitki gazociągu

Projekt Tureckiego Potoku zakłada budowę gazociągu z Rosji przez Morze Czarne do europejskiej części Turcji i dalej do granicy z Grecją - pisze TASS. Przypomina, że pierwsza nitka planowanego gazociągu jest przeznaczona na potrzeby rynku tureckiego, a druga ma służyć zaopatrzeniu w gaz krajów Europy Południowej i Południowo-Wschodniej. Przepustowość każdej z nitek to 15,75 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Koszty projektu szacowano wcześniej na 11,4 mld euro - pisze TASS.

W październiku 2016 roku w Stambule Rosja i Turcja podpisały porozumienie międzyrządowe dotyczące budowy gazociągu Turecki Potok. W dokumencie mowa jest o budowie dwóch nitek. Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow powiedział pod koniec października, że Rosja gotowa jest przedłużyć jedną z nitek gazociągu na terytorium Unii Europejskiej, jeśli otrzyma pisemne gwarancje od UE, że projekt ten będzie realizowany.

Reklama

Komentarze

    Reklama