Gaz

Gazprom: nie obniżymy cen gazu dla Ukrainy

  • Czy korweta patrolowa „Ślązak” otrzyma na pokładzie dziobowym moduły pionowego startu Mk41 lub Sylver A70 dla szesnastu rakiet manewrujących? Fot. M.Dura

Rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak poinformował, że cena rosyjskiego gazu dostarczanego na Ukrainę należy do jednych z niższych jakie obwiązują na rynku europejskim. Z tego względu według menadżera nie ma powodu do wprowadzenia dodatkowych zniżek.

"Jeśli chodzi o obniżkę ceny dla Ukrainy to obecnie nie istnieją przesłanki ku temu. Naftohaz może otrzymywać gaz z Gazpromu po stawce niższej niż średnia europejska"- poinformował Aleksander Nowak podczas wypowiedzi dla kanału telewizyjnego Rossija 24.

Jak informuje rosyjski eksporter: cena błękitnego paliwa dla Ukrainy według obowiązującego kontraktu długoterminowego wynosi obecnie 167 $ za tys. m3 (umowa ta funkcjonuje tylko teoretycznie ponieważ Kijów od 2014 r. kupuje surowiec w ramach trójstronnych porozumień zawieranych corocznie z Moskwą przy udziale Komisji Europejskiej). Tymczasem w trzecim kwartale 2016 roku średnia cena gazu sprzedawanego przez Gazprom do Europy wynosiła 165-170 $ za tys. m3.

Zdaniem strony rosyjskiej w okresie zimowym Ukraina potrzebuje około 2 mld m3 gazu z Gazpromu. W ukraińskich podziemnych magazynach znajduje się obecnie 14,7 mld m3 surowca. Kijów twierdzi, że da sobie radę bez zakupów błękitnego paliwa ze wschodu. Rozważy jednak możliwość importu jeśli jego cena będzie atrakcyjna.

Zobacz także: Komisarz UE ds. Unii Energetycznej: konieczne utrzymanie tranzytu gazu przez Ukrainę

 

Komentarze