Reklama

Gaz

Zysk Gazpromu spadł o połowę w pierwszym półroczu

Fot.: commons.wikimedia.org
Fot.: commons.wikimedia.org

Zysk netto rosyjskiego giganta gazowego Gazprom w drugim kwartale zmniejszył się o ponad połowę w porównaniu z rokiem poprzednim, do 149,2 mld rubli (2 mld USD).

Producenci ropy i gazu na całym świecie ucierpieli z powodu niższych cen i załamania popytu na paliwo z powodu ograniczeń związanych z koronawirusem.

Rosyjskie firmy również ucierpiały na słabszym rublu, który zwiększa zadłużenie denominowane w obcej walucie.

Jednak państwowy Gazprom nadal osiągał zysk po stracie w pierwszym kwartale w wysokości 116 miliardów rubli, a handel w trzecim kwartale poprawia się.

Akcje Gazpromu na giełdzie w Moskwie wzrosły o 0,7% we wczesnej fazie handlu w dniu ogłoszenia wyników.

Dyrektor Finansowy Gazpromu Famil Sadygov powiedział, że firma  będzie trzymać się wcześniej ogłoszonych planów dywidend.

Powiedział, że rynki poprawiły się w bieżącym trzecim kwartale, a ceny gazu spot w Europie przekroczyły 100 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

Gazprom podał, że jego przychody od kwietnia do czerwca spadły do ​​1,16 bln rubli z 1,78 bln rubli w tym samym okresie 2019 r.

Sprzedaż gazu ziemnego firmy do Europy, będącego głównym źródłem dochodu, spadła w pierwszej połowie roku o 47% rok do roku, do 756,3 mld rubli (10,3 mld USD).

Reklama

Komentarze

    Reklama