Reklama

Gaz

Arabowie zainwestowali kilkaset milionów dolarów w amerykańskiego eksportera LNG

Fot.  Roy Luck/ Flickr
Fot. Roy Luck/ Flickr

Urząd Inwestycyjny Abu Zabi ujawnił nabycie udziałów w Chaniere Energy - największym amerykańskim eksporterze skroplonego gazu ziemnego. Jest to spółka za sprawą której LNG z USA trafia również do Polski.

Saudyjczycy zdecydowali się na zakup 5,1% akcji Chaniere Energy, co według obliczeń Bloomberga plasuje ich na czwartym miejscu pod względem wielkości udziałów. Wartość transakcji to 615 milionów dolarów.

Trudno nie łączyć opisanego powyżej faktu z podpisaniem historycznego porozumienia o normalizacji stosunków pomiędzy Izraelem oraz Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Bahrajnem. Donald Trump, mieniący się ojcem sukcesu, nigdy nie ukrywał, że traktuje surowce energetyczne jako jeden z instrumentów polityki zagranicznej. 

W ostatnich latach Stany Zjednoczone dołączyły do grona największych eksporterów LNG na świecie. Istotną rolę w tej ekspansji odgrywa infrastruktura spółki Chaniere Energy, która zarządza dwoma terminalami LNG: Corpus Christi w Teksasie i Sabine Pass w Luizjanie.

Abu Dhabi Investment Authority to podmiot, który dysponuje aktywami o wartości przekraczającej 580 miliardów dolarów. Jest trzecim, co do wielkości, funduszem tego rodzaju na świecie.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama