Reklama

Gaz

Zełenski w USA: rosyjski gaz brudny przez emisję metanu, korupcję i szantaż

Fot. twitter/Philippe Dam
Fot. twitter/Philippe Dam

Rosyjski gaz jest najbrudniejszy na świecie przez znaczną emisję metanu, korupcję, szantaż i manipulacje - oświadczył we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania w Waszyngtonie z minister energetyki USA Jennifer Granholm.

Zełenski rozmawiał z amerykańską minister o zagrożeniach wynikających z realizacji projektu Nord Stream 2 dla bezpieczeństwa Ukrainy i energetycznego bezpieczeństwa Europy - podało we wtorek biuro ukraińskiego prezydenta.

"Rosyjski gaz jest najbrudniejszym na świecie przez znaczne emisje metanu w procesie wydobycia i transportu oraz przez korupcję, szantaż i manipulacje" - powiedział Zełenski. Jak dodał, ważne jest utworzenie efektywnych zabezpieczeń przed wykorzystaniem przez Rosję gazu jako broni.

W tym kontekście - jak czytamy na stronie internetowej prezydenta - Zełenski zwrócił uwagę na konieczność jak najszybszego rozpoczęcia trójstronnych konsultacji w formacie Ukraina-Niemcy-USA o utrzymaniu tranzytu gazu przez Ukrainę i zagwarantowaniu europejskiego bezpieczeństwa energetycznego.

Reklama
Reklama

Strony ukraińska i amerykańska podpisały oświadczenie o wzmocnieniu współpracy w dziedzinie energetyki i klimatu. Dokument przewiduje m.in. współdziałanie w kwestii usprawnienia korporacyjnego zarządzania w państwowych przedsiębiorstwach ukraińskiego sektora energetycznego.

Rozmawiano też o współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej. Zełenski poinformował na Twitterze, że ukraiński koncern Enerhoatom podpisał z przedsiębiorstwem Westinghouse Electric kontrakt na budowę łącznie pięciu bloków energetycznych w chmielnickiej elektrowni jądrowej. Wartość projektu to 30 mld USA.

Zełenski spotkał się też tego dnia m.in. z szefem NASA Billem Nelsonem. Rozmawiano o projektach, w które może zaangażować się Ukraina "ze swoją wyjątkową kosmiczną technologią" - napisał na Twitterze Zełenski.

W środę szefa ukraińskiego państwa przyjmie w Białym Domu prezydent USA Joe Biden.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama