Reklama

Gaz

Zełenski: porozumienie gazowe z Rosją możliwe przed końcem roku

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził przekonanie w wypowiedzi telewizyjnej, że nowe porozumienie o tranzycie rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy będzie możliwe przed końcem br. Dodał, że dostrzega pole do kompromisu między stanowiskami obu stron.

Zełenski poinformował też, że opcja porozumienia na okres jednego roku została zdjęta z porządku dziennego a on wystąpił z propozycją porozumienia na okres 10 lat.  

"Myślę, że znajdziemy coś pośrodku" - powiedział Zełenski po spotkaniu w cztery oczy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. 

Dodał, że kwestia tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy została w rezultacie paryskich rozmów "odblokowana" oraz, że eksperci obu stron zajmą się opracowaniem szczegółów nowego porozumienia. 

Putin oświadczył na konferencji prasowej, że gaz dla Ukrainy mógłby być tańszy gdyby obie strony ze sobą współpracowały. W ub. tygodniu strona rosyjska stwierdziła, że Kijów domaga się zbyt wysokich opłat za tranzyt rosyjskiego gazu. 

Ukraina i Rosja prowadzą już od dłuższego czasu negocjacje na temat nowego porozumienia o tranzycie rosyjskiego gazu, który zastąpiłby obecne 10-letnie porozumienie wygasające z końcem br. (PAP) 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama