Reklama

Gaz

Zełenski: Nord Stream 2 jest jak kiepski film

Fot. www.president.gov.ua
Fot. www.president.gov.ua

Ukraiński prezydent skrytykował postawę zachodnich partnerów ws. kontrowersyjnego rurociągu Nord Stream 2. Zamierza poruszyć tę kwestię podczas planowanego na ostatni dzień sierpnia spotkania z Joe Bidenem.

Wołodymyr Zełenski oświadczył w wywiadzie, że Ukrainy nie satysfakcjonuje stanowisko Zachodu w sprawie Nord Stream 2. „Jedną z podstawowych kwestii dotyczących sfery bezpieczeństwa, którą powinniśmy poruszyć podczas naszej rozmowy z prezydentem Bidenem, jest Nord Stream 2” - mówił. 

Reklama
Reklama

Ukraiński prezydent zwrócił uwagę, że dokończenie budowy to jedno, ale wciąż otwarte pozostają takie zagadnienia jak uruchomienie magistrali, jej certyfikacja, ubezpieczenie itd. Zadeklarował, że Kijów skorzysta w tym zakresie ze wszystkich dostępnych narzędzi.

Zdaniem Zełenskiego Nord Stream 2 jest formą "broni" i zaszkodzi nie tylko Ukrainie, ale także całej Europie. Dodał również, że gazociąg jest jak kiepski film o przewidywalnym zakończeniu. Zwrócił w tym kontekście uwagę na ostatnie poczynania Rosji, która wywołując „sztuczny deficyt” doprowadziła do wzrostu cen gazu. „Znamy więc zakończenie tego filmu, ale i tak idziemy, oglądamy go i wierzymy, że skończy się jakoś inaczej. Ale nie kończy się inaczej, bo to film, już go nakręcono” - mówił.

Tymczasem, Siergiej Ławrow, szef rosyjskiego MSZ zapowiedział, że magistrala zostanie ukończona 23 sierpnia - tego dnia przypada rocznica zawarcia paktu Ribbentrop - Mołotow, zaś następnego - święto niepodległości Ukrainy. I doprawdy trudno uwierzyć, że jest to zbieg okoliczności.

Reklama

Komentarze

    Reklama