Zełenski: Jesteśmy gotowi obniżyć cenę za tranzyt gazu

18 listopada 2021, 09:09
840_472_matched__pzvn84_zelenski
Fot. Flickr
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen zapewnił, że jego kraj jest gotowy obniżyć cenę za tranzyt gazu przez swoje terytorium. Poruszono też m.in. temat sytuacji na granicy z Białorusią.

Zełenski poinformował szefową KE o rozwoju sytuacji bezpieczeństwa na wschodzie Ukrainy "w związku z napięciem wokół ukraińskich granic oraz o staraniach Ukrainy, mających na celu pokojowe uregulowanie" - czytamy w komunikacie biura prezydenta, opublikowanym w środę wieczorem.

Rozmawiano też o zaostrzeniu sytuacji na granicy UE-Białoruś i Ukraina-Białoruś. Strony stwierdziły, że ta sytuacja jest "hybrydowym atakiem, wymagającym wspólnych wysiłków i współpracy".

Prezydent poinformował von der Leyen o tym, jakie kroki podejmuje Ukraina, by wzmocnić bezpieczeństwo na granicy z Białorusią. Rozmawiano o możliwościach rozszerzenia współpracy między Kijowem a Brukselą w sferze migracji i pomocy UE na rzecz wyposażenia ukraińsko-białoruskiej granicy.

Reklama
Reklama

Podczas rozmowy poruszono też temat europejskiego bezpieczeństwa energetycznego, a Zełenski po raz kolejny podkreślił, że gazociąg Nord Stream 2, to zagrożenie dla bezpieczeństwa całej Europy.

Zełenski zadeklarował, że Ukraina jest gotowa obniżyć cenę za tranzyt gazu przez swoje terytorium oraz może udostępnić swoje podziemne magazyny dla strategicznych rezerw paliwa - podaje biuro prezydenta.

Szef ukraińskiego państwa podziękował za poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, w tym za "twarde sygnały, które Ursula von der Leyen wysłała podczas niedawnej wizyty w Waszyngtonie".

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Buczacza
piątek, 19 listopada 2021, 18:53

Tak nam się fajnie rozmawia dzisiaj, że jeśli pozwolicie to coś jeszcze napiszę. Rosja to zawsze był wrogi kraj... Od czasów pierwszego bardziej znanego szaleńca na kremlowskim tronie. Czyli i.groźnego. Generalnie do dziś w tej materii nic się nie zmieniło. I to nie tylko wrogi kraj dla wszystkich innych. Lecz głównie dla obywateli rosji putina,zsrr,cara czy w.k.m. Nam mieszkańcom tej bardziej cywilizowanej Europy to nie do pomyślenia. Ten system władzy ta sieć powiązań pomiędzy beneficjentami tego systemu. Wzajemna zależność i lojalność. Taki towarzysz wiesław . Tylko dlatego przeżył, że nie pojechał do moskwy. Wszyscy inni czołowi polscy komuniści,którzy wykonali rozkaz i pojechali. Natychmiast zostali zlikwidowani... Wiesiek wiedział o tym. A mimo to do końca życia pozostał lojalny. Wobec tego strasznego systemu. Propaganda ma kluczowe znaczenie dla aparatu władzy. Obok bezpieki i armii to podstawa władzy. Z propagandą mamy do czynienia tutaj. Codziennie ... Poszczególne demony intelektu prześcigają się w naginaniu faktów. Tak naprawdę to po 2woj. św. W żadnym państwie nie było tak wielkiego upadku gospodarczego i ekonomicznego jak w rosji putina. Ostatnie 10 lat. To tragedia, żeby nie powiedzieć klęska ekonomiczna i gospodarcza putina i jego bandy. Ludziom żyje się nie to, że ciężko. Tam tak było zawsze. Ludziom żyje się tragicznie. Kilka procent pławi się w luksusach niepojętych. A reszta martwi się jak żyć... Czym będziemy dalej od tego syfu. Tym będziemy bezpieczniejsi.

Buczacza
piątek, 19 listopada 2021, 08:53

Największym siepaczem narodu polskiego był niewątpliwie stalin. Wystarczy porównać liczę zamordowanych, zakatowanych, zagłodzonych czy przesiedlonych... W samej operacji polskiej z lat trzydziestych. To około 150 tys. zamordowanych Polaków... Tysiące pomników dalej stoi. I nie tylko jego bo następnych kreatur w rodzaju dzierżynskiego też się znajdzie sporo. Współczesna rosja putina to kraj wrogi. Rosja zmienia się lawinowo . Wystarczy sprawdzić jakie problemy mają polskie szkoły na zabajkalu... Jak są ograniczane od lat przez władze lokalne. A najprościej to porównać podręcznik do historii. Taki podstawowy elementary wręcz z lat 90-tych i współczesny. Obowiązujący aktualnie... wstrząsające... Jak te same fakty są przedstawione. Zarazem postacie historyczne. Gdyby nie wybuch wojny na wschodzie. 22.06. to 26.06 moja rodzina miała być wywieziona na wschód. Skąd wiemy bo bohaterskie sołdaty z nkwd. Tak szybko pitały z Grodna, że cała dokumentację. W tym listy z nazwiskami zostawiły na stacji kolejowej... Dzisiaj w rosji putina jest podobnie. W trybie alarmowym w ciągu ostatniego roku. 2 naszych rosyjskich przyjaciół w tym jeden z rodziną. Przetransportowaliśmy do Polski. Tylko dla tego, że jeden z sąsiadów złożył donos na nich... Wracając do tematu ukraińskiego. To, że upa tudzież banderowcy to zło w czystej postaci. Każdy w Polsce wie.. I nigdy o tym nie zapomni. Przejmująca cisza po emisji filmu Wołyń. Do tej pory we mnie siedzi. Natomiast nie zrozumiałe jest dla mnie. Uwypuklanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów na narodzie polskim. I całkowite przemilczenie zbrodni rosyjskich w tym samym kontekście. Zbrodni które po wielekroć były liczniejsze. Niestety to wypisz wymaluj linia programowa kremla... No cóż ale czego można się spodziewać po kimś kto napisał tysiące kom wszystkie prorosyjskie. I ani jeden z jednym zdaniem pozytywnym o Polsce. Zostawię to bez komentarza...

Xd
niedziela, 21 listopada 2021, 07:34

Niestety trzeba z ubolewaniem przyznać zbyt humanitarne podejście stalina do banderowców przykladem może być ojciec jednego z byłych posłów a gdyby postępowali jak należy.....i nie byłoby tylu ukraińskich emigrantów w kanadzie

?
piątek, 19 listopada 2021, 19:00

Całkowite przemilczenie?Ty pisać nie z Polska?

Jimbo
piątek, 19 listopada 2021, 15:59

A co to ma wspólnego z Prezydentem Ukrainy i treścią artykułu?

piątek, 19 listopada 2021, 15:32

Sprawdz Mykola jakie problemy mają polskie szkoły na Ukrainie.

rob ercik
czwartek, 18 listopada 2021, 18:46

Tik tak, biorąc pod uwagę że USA planują przejąć europejski rynek gazu, jest to super ciekawa propozycja. Biorąc pod uwagę że jest to bardzo tani gaz może nawet Rosjanie się skuszą ...

złośliwy
czwartek, 18 listopada 2021, 14:51

Kolejna ukrainska wydmuszka,wszystko po to,żeby zmusić swojego smiertelnego wroga do transportowania węglowodorów przez swoje terytoriym.Temu też zapewne służy ten szum informacyjny co do gromadzenie rosyjskich sił uderzeniowych przy granicy z Ukrainą. Co do pomocy z zabezpieczeniem granicy ukrainskiej za środków z Brukseli,Ukraińcy mieli wybudować ogrodzenie wokół Donbasu...chyba kasa się rozeszła tu i tam.

Klawiatura
czwartek, 18 listopada 2021, 12:10

Prądu nie ma ale za to 2022 rokiem bandery, widać czego tym siepaczom potrzeba.

HeHe
czwartek, 18 listopada 2021, 16:47

Za to, że organizacja OUN-UPA jest OFICJALNIE uznana przez władze Ukrainy za "bohaterów narodowo-wyzwoleńczej walki Ukrainy", za przyznanie członkom tej organizacji statusu i przywilejów "kombatantów", za utrzymywanie przez te władze zakazu poszukiwań dołów śmierci 160 tys. ofiar bestialskiego ludobójstwa, za dyskryminację mniejszości narodowych (w tym polskiej) za pomocą ustawy oświatowej i językowej nasze władze dbają o interes neobanderowskich władz Ukrainy o wiele bardziej niż o nasz własny.

Tweets Energetyka24