Reklama

Gaz

Żaryn: pracownik resortu energii skazany za szpiegostwo na rzecz Rosji

Fot. ABW
Fot. ABW

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok na Marka W., pracownika Ministerstwa Energii oskarżonego o szpiegostwo na rzecz Rosji. Informację taką podał rzecznik koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Wyrok w sprawie Marka W. Zapadł w marcu bieżącego roku.

„Na podstawie materiału zgromadzonego przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego Marek W. Został oskarżony o szpiegostwo na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Sąd uznał, że jest on winny popełnienia czynów z artykuły 130 ust. 1 Kodeksu karnego. Sąd wymierzył oskarżonemu karę 3 lat pozbawienia wolności oraz zakazał zajmowania stanowisk w administracji publicznej na okres 10 lat” - podano w komunikacie rzecznika ds. specsłużb.

Przypomnijmy, 26 marca 2018 roku ABW poinformowała o zatrzymaniu osoby podejrzanej o szpiegostwo na rzecz Federacji Rosyjskiej. Marek W. – bo tak nazywał się podejrzany – był wieloletnim pracownikiem resortów związanych z gospodarką. Miał dostarczać obcym służbom informacje z zakresu polskiej energetyki (zwłaszcza zaś dotyczące gazociągu Nord Stream 2). Wiedzę zdobywał m.in. przez bezpośredni kontakt z politykami, dziennikarzami i ekspertami, których zapraszał do administrowanej przez siebie grupy na Facebooku.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Śaj

    3 lata to śmieszny jest wyrok.

    1. Bb

      Jak za niewinność tylko żeby pokazać ze potrafimy szpiega złapać?

Reklama