Zachodniopomorskie: Jest decyzja lokalizacyjna dla Baltic Pipe

9 stycznia 2020, 15:23
840_472_matched__q1j4mr_gazpipelaying3
Fot.: Baltic Pipe
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc podpisał decyzję lokalizacyjną dla polskiej części rurociągu podmorskiego Baltic Pipe – wynika z czwartkowego komunikatu służb prasowych wojewody.

Decyzja została wydana na rzecz Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System.

"To ważny etap poprzedzający rozpoczęcie budowy gazociągu zapewniającego bezpieczne, opłacalne i stałe dostawy gazu z Norwegii do Polski" – podkreśla, cytowany w komunikacie, Hinc.

Jak dodał, "dokumenty złożone przez inwestora były kompletne, dzięki czemu możliwe było sprawne przeprowadzenie postępowania o ustalenie lokalizacji".

Decyzja obejmuje polską części gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego od przekroczenia granicy wyłącznej strefy ekonomicznej do tzw. zespołu zaporowego Niechorze-Pogorzelica w rejonie wyjścia gazociągu na ląd.

W zakres inwestycji wchodzi gazociąg podmorski przechodzący przez obszary morskie RP oraz pas techniczny Morza Bałtyckiego (przekroczenie linii brzegowej zostanie zrealizowane metodą bezwykopową), a także odcinek lądowy, czyli gazociąg łączący gazociąg z zespołem zaporowym Niechorze-Pogorzelica. Sam zespół zaworowy to stacja zaworowa, umożliwiająca odcięcie przepływu gazu.

W maju 2019 r. wojewoda zachodniopomorski wydał decyzję o lokalizacji gazociągu Goleniów-Lwówek, a w czerwcu 2019 r. o lokalizacji gazociągu węzeł Płoty-tłocznia Goleniów oraz gazociągu od terminala Konarzewo do węzła Płoty.

Baltic Pipe to strategiczny projekt mający na celu utworzenie nowej drogi dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki: duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Inwestorami są operatorzy systemów przesyłowych gazu: Gaz-System i duński Energinet. Gazociąg będzie mógł transportować 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m. sześc. surowca z Polski do Danii. Będzie można sprowadzać do Polski gaz ziemny ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Początek budowy zaplanowano na 2020 r., zakończenie na 2022 r.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
rob ercik
piątek, 10 stycznia 2020, 12:22

2019r sztuczny brak podwyżek za energie, 2020 prawdopodobnie podobnie, tylko kiedyś ta bańka pęknie i kto wtedy zapłaci

Wańka wstańka
poniedziałek, 13 stycznia 2020, 14:07

Wszędzie cie pełno. Może byś się odniósł do wypowiedzi kol. Wania i Szach mat. Bo mam wrażenie ,że wypunktowali ciebie jak bajtla z przedszkola?

Tweets Energetyka24