Reklama

Gaz

Wpływowy senator Demokratów ponagla Biały Dom ws. sankcji wobec Nord Stream 2

Fot. www.menendez.senate.gov
Fot. www.menendez.senate.gov

Wpływowy amerykański senator Robert Menendez wezwał administrację Joe Bidena do „przyspieszenia wysiłków” związanych z nałożeniem kolejnych sankcji na uczestników projektu Nord Stream 2. Wcześniej 

Szef komisji spraw zagranicznych w senacie USA podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że wprawdzie trwają prace dotyczące obostrzeń, ale powinny one postępować szybciej. To kolejny w ostatnim czasie mocny głos wzywający Joe Bidena do bardziej stanowczej postawy wobec Władimira Putina.

Reklama

Reklama

Głos Menendeza jest o tyle istotny, że w przeciwieństwie do większości poprzednich nie pochodzi ze środowiska Republikanów.

Kilka dni temu republikański senator Ted Cruz zapowiedział, że będzie blokować kandydaturę Williama Burnsa na stanowisko dyrektora CIA dopóki administracja Joe Bidena nie rozszerzy sankcji na Nord Stream 2.

Z kolei na początku miesiąca grupa czterdziestu senatorów, na czele z Johnem Barraso z Wyoming, wystosowała list, w którym krytykuje Joe Bidena za decyzję o nie nakładaniu nowych sankcji na podmioty zaangażowane w projekt Nord Stream 2.

„Piszemy, aby wyrazić głębokie zaniepokojenie odmową administracji w zakresie nałożenia sankcji na podmioty zaangażowane w Nord Stream 2” - mogliśmy w nim przeczytać. Zdaniem senatorów taka postawa „(…) świadczy o chęci umożliwienia prezydentowi Putinowi przejęcia kontroli nad dostawami gazu do Europy”. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że budowa magistrali trwa w najlepsze i publicznie dostępne są informacje o statkach oraz przedsiębiorstwach, które są w nią zaangażowane.

Komentarze