Reklama

Gaz

Woźniak: po decyzji ws. gazociągu OPAL solidarność energetyczna nabrała materialnego znaczenia

Mam wrażenie, że po wyroku Sądu UE ws. gazociągu OPAL po raz pierwszy solidarność energetyczna nabrała materialnego znaczenia, a nie jest tylko pustosłowiem - powiedział na konferencji prasowej we wtorek prezes PGNiG Piotr Woźniak.

Ocenił, że wyrok potwierdza, że "wcześniejsza decyzja Komisji Europejskiej jest ewidentnym naruszeniem zasady solidarności energetycznej". "Mam wrażenie, że po raz pierwszy solidarność energetyczna nabrała materialnego znaczenia, a nie jest tylko pustosłowiem" - dodał.

Jak mówił, "chodzi o zasadę solidarności energetycznej, pomieszczoną w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, tzw. TFUE z 2009 r. "Istotnym elementem jest fakt, nie wszyscy o tym wiedzą, że ta decyzja (Sądu UE - PAP) ma rygor tzw. natychmiastowej wykonalności" - podkreślił prezes PGNiG.

Zaznaczył, że w uzasadnieniu swojego wyroku Sąd UE potwierdził argumenty PGNiG. "Czyli (Sąd UE - PAP) potwierdził naszą skargę podnoszącą sprawę naruszenia tej zasady solidarności, o której mowa. (...) Nastąpiło (to - PAP) poprzez niezbadanie we właściwym trybie i we właściwym terminie wpływu decyzji Komisji Europejskiej na bezpieczeństwo energetyczne Polski" - dodał.

Ocenił, że w warunkach Polski "nie trzeba tłumaczyć" kwestii bezpieczeństwa energetycznego. "W przypadku rynku gazowego, ma to szczególnie istotne znaczenie" - podkreślił Woźniak.(PAP) 

Komentarze