Reklama

Gaz

Wielka Brytania i UE pracują nad wspólnymi sankcjami wobec Rosji. "Na celowniku sektor gazowy"

Fot. Fot. TeaMeister / Flickr

„Financial Times” informuje, że Unia Europejska oraz Wielka Brytania opracowują pakiet sankcji, którego ostrze będzie skierowane przeciwko nowym projektom gazowym realizowanym przez Rosjan.

„FT” zauważa, że to pierwszy raz, kiedy Wielka Brytania i UE rozważają „atak na sektor polegający w 40% polega na imporcie gazu". Plany, mają być przygotowywane we współpracy z przedstawicielami Stanów Zjednoczonych i obejmują „poważne ograniczenie finansowania oraz transferu technologii dla nowych projektów gazowych”.

Czytaj też

To odpowiedź Zachodu na agresywne poczynania Rosji. Mechanizmy sankcyjne, docelowo stanowiące część szerszego zestawu narzędzi ekonomicznych, zostaną uruchomione, jeśli Moskwa zdecyduje się na eskalację napięcia i ponownie napadnie na Ukrainę. Ich dotkliwość ma być uzależniona od skali zagrożenia.

„Financial Times” twierdzi, że koncentracja na nowych projektach gazowych może być dotkliwa, a równocześnie nie zdestabilizuje i tak rozchwianego rynku. Rodzi się jednak pytanie, na ile taka „kara” odłożona w czasie spełni swoją rolę.

Komentarze