Reklama

Wiadomości

Wiemy jaki limit ceny na rosyjski gaz zaproponowała Komisja Europejska

Spadek akcji Gazpromu, zdjęcie ilustracyjne.
Fot. Fot. Flickr, Canva

Na początku września szefowa KE Ursula von der Leyen ogłosiła, że Komisja zaproponuje limit ceny na import rosyjskiego gazu do Europy. Ma to być część pakietu energetycznego nad którym pracować będą państwa członkowskie.

Europa znalazła się w sytuacji bezprecedensowego kryzysu energetycznego. Rynkowe ceny kontraktów na energie przebijają kolejne rekordy niekiedy przekraczając wzrost o 1000% w porównaniu z poprzednimi latami.

Przyczyną wysokich cen energii jest wzrost cen gazu ziemnego spowodowany manipulacją Gazpromu i sztucznym pompowaniu cen poprzez ograniczanie dostaw. Koncern sam ogłosił, że w 2022 r. dostarcza Europie prawie o połowę mniej niebieskiego paliwa niż w poprzednim roku.

Czytaj też

Komisja Europejska zwołała nadzwyczajne posiedzenie w piątek, na którym obradują ministrowie ds. energii państw członkowskich. Wśród propozycji, które poprzednio przeciekły do mediów, znajduje się m.in. limit cenowy na niegazowe elektrownie o wysokości 200 euro/MWh, ograniczenie zużycia prądu w tzw. godzinach szczytu, podatek od nadzwyczajnych zysków spółek energetycznych, reformę rynku energii oraz limit cenowy na rosyjski gaz.

Ceny tego surowca w europejskim benchmarku TTF wahają się najczęściej w przedziale 200-300 euro MWh, podczas gdy przez dekadę wcześniej rzadko przekraczały 40-50 euro/MWh. Według informacji, do których dotarła Energetyka24.com, proponowany wstępnie przez Komisję Europejską limit cenowy ma wynieść 50 euro/MWh. Taki poziom limitu, wedle KE, wciąż pozwoliłby Gazpromowi na czerpanie zysków z eksportu oraz sprawić, że Rosjanom bardziej będzie opłacało się sprzedawać gaz po takiej cenie niż całkowicie wstrzymać eksport.

Komentarze