Reklama

Wiadomości

Uzbekistan całkowicie wstrzymuje dostawy gazu

Autor. Flickr/Markus Branse

Jak podaje tamtejsze Ministerstwo Energii, Uzbekistan całkowicie zaprzestał eksportu gazu ziemnego w 2022 roku, aby pokryć sezonowy szczyt krajowego zapotrzebowania na paliwo.

Ponadto Uzbecy również nie planują w tym roku dostaw gazu ziemnego do Rosji. „W tej chwili eksport gazu do Federacji Rosyjskiej nie jest realizowany i nie ma takich planów na 2022 rok" - poinformowało ministerstwo.

W 2018 r. Uzbekistan dostarczył Gazpromowi 3,8 mld m3. gazu, a rok później zwiększył dostawy do 4,9 mld m3. Jednak w 2020 r. zdecydowano całkowicie wstrzymać eksport „błękitnego paliwa".

A to w wyniku decyzji premiera kraju, Abdulla Aripowa, który dwa lata temu przedstawił plan zaprzestania dostaw gazu do innych krajów do 2025 roku, by zacząć go w pełni wykorzystywać w krajowej produkcji.

Do tego momentu Uzbekistan zmienił się ze sprzedawcy w nabywcę gazu od Gazpromu i zaczął importować paliwo z Turkmenistanu.

„Kraje Azji Środkowej rozwijają się bardzo szybko, przede wszystkim dotyczy to Uzbekistanu. W związku z tym obserwujemy duży wzrost konsumpcji w tym kraju. Dlatego oczywiście na tym etapie zakupy gazu są ograniczane, ponieważ państwo wykorzystuje gaz do zaspokojenia własnych potrzeb" - skomentowała sytuację Dyrektorka Generalna Gazprom Export, Elena Burmistrowa.

Reklama

Komentarze

    Reklama